PTAKI Aves - gromada stałocieplnych kręgowców z grupy owodniowców. Wytworzyły formy wszechstronnie przystosowane do lotu, a także do poruszania się w wodzie i na lądzie. Ptaki podobne lub spokrewnione ze względu na inne cechy łączy się w rodzinę zaś rodziny w rzędy.
Brodzące – czaple, bociany, ibisy, warzęchy i in. Duże ptaki związane z płyciznami wód. Mają długie nogi i dzioby. Odżywiają się rybami i płazami, a także dużymi owadami.
Blaszkodziobe -kaczki, gęsi, łabędzie i tracze – Ptaki średniej wielkości związane ze środowiskiem wodnym, o gęstym nieprzemakalnym upierzeniu. Nozdrza owalne u nasady dzioba.
Grzebiące – kury, bażanty, przepiórki, indyki, pardwy, pawie i in. Ptaki średniej wielkości żerujące głównie na ziemi. Młode są zagniazdownikami i opuszczają gniazda zaraz po wykluciu.
Gołębie-gołębie, turkawki. Ptaki lądowe o długich i ostrych skrzydłach, krótkich nogach i niewielkich dziobach.
Kazuarowe – duże nielotne australijskie ptaki o nogach z trzema palcami.
Kusacze – ptaki zbliżone wyglądem do kuraków, żyjące w centralnej i południowej Ameryce, słabo latające i przebywające głównie na ziemi.
Lelkowe - lelki, paszczaki, tłuszczaki. Ptaki nocne, aktywne o zmierzchu. Ubarwienie maskujące, posiadające bardzo szerokie dzioby. Jedzą owady, a niektóre gatunki owoce.
Nandu – duże nielotne południowoamerykańskie ptaki o nogach z trzema palcami.
Nury – duże pływające i nurkujące ptaki o nogach z błonami pływnymi,silnym dziobie i długiej szyi.
Papugi – papugi, papużki, lory, ary, kakadu i in. Barwne tropikalne ptaki o silnych haczykowatych dziobach. Łapy o czterech palcach. Odżywiają się nasionami, owocami i kwiatami.
Pełnopłetwe – pelikany, kormorany, wężówki i fregaty – Rybożerne, głównie morskie ptaki. Ich błony pływne spinają 4 palce. Niektóre gatunki mają bardzo rozciągliwy worek na podgardlu.
Perkozy – małe do średniej wielkości ptaki, dobrze pływające i nurkujące o nogach z płatkami błony pływnej, silnym ostrym dziobie i długiej szyi.
Pingwiny – nielotne, doskonale pływające ptaki morskie o skrzydłach przypominających płetwy, łapach z błoną pływną, gęstym upierzeniu.
Rurkonose – albatrosy, fulmary i petrele. Morskie ptaki o nozdrzach mających rurkowate ujście,dobrze rozwiniętym zmyśle zapachu i długich skrzydłach. Rozmnażają się na lądzie.
Strusie – duży nielotny ptak afrykański,o długiej szyi i nogach z dwoma palcami.
Siewkowe – mewy, rybitwy, czajki, wydrzyki i in. Bardzo różnorodna grupa ptaków związanych ze środowiskiem wodnym. Nogi u większości mają płetwy. Dzioby bardzo różnorodne.
Sokołowe – bardzo szybcy, dzienni łowcy, chwytający i wypatrujący zdobycz w locie.
Sowy- sowy, puchacze, płomykówki. W większości ptaki drapieżne, aktywne nocą, o doskonale rozwiniętym słuchu, dużych oczach, silnych szponach i bezszmerowym locie.