Seminarium dla hodowców w Ostrowie Wielkopolskim

► Dnia 20.03.2010 odbyło się w Ostrowie Wielkopolskim I seminarium hodowców ptaków egzotycznych. Zostało ono zorganizowane w głównej mierze przez Pana Andrzeja Baka (prezydent PFHPO) oraz Pana mgr Roberta Sobeckiego (redaktor naczelny pisma Nova Exota) na bazie zaplecza Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych”CANARIA”.
W planie seminarium były następujące tematy:
1. „Podstawy dziedziczenia ubarwienia kanarków kolorowych” – prelegent dr Marek Łabaj
2. Technologia hodowli amadyny wspaniałej i jej mutacji – prelegent Marek Burancky (SR)
3. Przegląd mutacji barwnych u papug – prelegent mgr R. Sobecki
4. Aktualne problemy w patologii ptaków egzotycznych – prelegent dr n. wet. Tomasz Piasecki.
Wykład nr 2 nie odbył się z przyczyn zdrowotnych wykładowcy – za co Orgaznizator na wstępie przeprosił uczestników seminarium.

Zajęcia rozpoczęły się zgodnie z planem o godzinie 9.00. oficjalnym powitaniem uczestników w wykonaniu Pana Andrzeja Baka. Następnie rozpoczęła się sesja wykładowa. Jako pierwszy wystąpił dr Marek Łabaj. Po próbie zjednania sobie słuchaczy nieporadnymi żartami przystąpił do sedna sprawy, a więc do genetyki kanarków kolorowych.

Muszę przyznać, że mimo iż temat ten nie leży blisko memu serco, to udało się wykładowcy zainteresować mnie swoim wykładem. Zostały rozdane materiały przedstawiające wszystkie poznane dotychczas geny barwne wraz z allelami i ich loci, każda odmiana została omówiona z osobna, większość została poparta barwnym zdjęciem. Wykład oczywiście się przedłużył – mimo poganiania ze strony organizatora.
Po krótkiej przerwie rozpoczął się kolejny wykład. Tym razem w rolę wykładowcy wcielił się Pan mgr Robert Sobecki. Tematem były odmiany barwne papug. Temat nieco podobny do poprzedniego i obawiałem się, że niewiele będzie się od niego różnił. Jednak – mimo iż nie tak wnikliwie, jak swój poprzednik – Pan Robert bardzo żywo i ciekawie opowiadał o różnych odmianach barwnych występujących u papug. Przygotował również wiele barwnych zdjęć, wśród których trafiały się prawdziwe papuzie perełki, jak np. cała czerwone żako czy czarna rozella. W trakcie wykładu wszystkim uczestnikom zostały rozdane materiały tematyczne.
Następnie rozpoczęła się dłuższa przerwa, w trakcie której organizatorzy poczęstowali nas gorącymi napojami, oraz ciastem. Wzniesiony również został toast szampanem za rozwój podobnych przedsięwzięć w naszym kraju – kierowcy oczywiście nie pili.

Po tej przerwie odbył się ostatni wykład, na który osobiście najbardziej czekałem. Wykładowcą był Pan dr Piasecki. Przedstawił on pokrótce problemy zdrowotne papug. Roztoczył przed nami czarną wizję nadchodzącej wielkimi krokami plagi chorób wirusowych w hodowlach, które zafundowaliśmy sobie sami zwożąc po zlikwidowaniu granic wszystkie możliwe odpady hodowlane z całej Europy, bez żadnych badań. Obawiam się, że niestety ma rację… Dyskusja jaka się zawiązała po tym wykładzie została również skutecznie przerwana przez organizatora – tym razem wytoczył bardzo ciężki argument, mianowicie: OBIAD!

Przed obiadem miało miejsce jeszcze króciutki wystąpienie Pana Baka i Pana Sobeckiego – mówili na temat obowiązującego prawa i nurtujących nas problemów związanych z legalnością/nielegalnością hodowli ptaków. W ciągu 20 minuty nie udało się oczywiście wyczerpać tematu, jednak mam nadzieję, że apele o zjednoczenie sił i środków w celu zmiany obecnie obowiązującego prawa na korzyść hodowców przyniosą jakiś efekt.
Podsumowując muszę przyznać, że I Seminarium hodowców ptaków egzotycznych było bardzo udane. Wyjeżdżając po zakończeniu spotkania miałam poczucie satysfakcji i zadowolenia z wartości merytorycznej wykładów. Oczywiście nie obyło się bez kilku niedociągnięć, jak np. brak mikrofonu czy brak wcześniejszej informacji o chorobie jednego z wykładowców, jednak mam nadzieję, że następnym razem organizatorzy wyciągną wnioski z rozdanej ankiety i poprawią te drobne niedociągnięcia. Mam również nadzieję, że takie spotkania będą odbywały się co najmniej 2 razy w roku – w końcu jest o czym mówić i słuchać.

Autor: Marcin „yotan” Piskorski

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.