Rzekomy pomór drobiu

► Chorobę wywołuje zarazek przesączalny należący do rodziny Paramyxoviridae. Wirus jest oporny na wiele zewnętrznych czynników środowiskowych jak gnicie, wysuszenie, wilgoć i światło.  W niskich temperaturach i w stanie liofilizowanym potrafi utrzymać żywotność 6-20 lat.
Źródłem zakażenia są chore ptaki lub nosiciele zarazka.  Zakażenie występuje poprzez kontakt bezpośredni (wydzielina z nosa, z układu oddechowego) i poprzez kontakt pośredni (zakażone powietrze, pył, ściółka, sprzęt, pasza, woda, jaja, odpady). Drogą zakażenia jest układ oddechowy i przewód pokarmowy.  Choroba może przenieść się z powietrzem, w promieniu około 3 km. Źródłem zakażenia są chore ptaki lub nosiciele.

Uwaga: Chorobą może zarazić się człowiek.

Objawy:

Objawy rozpoczynają się wysoką gorączką, która przed śmiercią spada do normy.
Choroba może wystąpić w trzech postaciach. Okres inkubacji choroby trwa 4-6 dni.

W e l o g e n i c z n a – gwałtowne osłabienie ptaków, senność, apatia, brak apetytu, nastroszone pióra, biegunka (początkowo kał zielonkawo kremowy, następnie żółtokremowy, pienisty. Może wystąpić duszność, piana i rzęszenie, które są wynikiem uszkodzenia ośrodka oddechowego. Może się pojawić również obrzęk powiek choć występuje rzadko. Drżenie mięśni, skręty szyi, porażenie kończyn, z zanikiem mięśni.

M e z o g e n i c z n a – choroba rozpoczyna się objawami ze strony układu oddechowego, po 2 tygodniach mogą u niektórych ptaków pojawić się objawy porażenne.

L e n t o g e n i c z n a – jest to postać przewlekła, często występująca. Przebiegająca z powikłaniami bakteryjnymi. Łagodne objawy ze strony układu oddechowego

Choroba może być mylona z zakaźnym zapaleniem oskrzeli, zakaźne zapaleniem krtani i tchawicy, mikoplazma, choroba Gumboro, chorobą Mareka, zakaźnym zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego, pasterelozą, oraz ostrym zatruciem pokarmowym.

Profilaktyka i leczenie:

Szczepienia ochronne.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.