Czerwona lista 2009

► Ogólnoświatowa Organizacja Ochrony Ptaków BirdLife International podaje, że Czerwona lista 2009 jest gotowa i Afryka jest w centrum uwagi. 14 maja BirdLife International wypuści czerwoną listę 2009 zaktualizowaną dla ptaków. BirdLife jest oficjalnym zalożycielem czerwonej listy IUCN dla ptaków i w tym roku zamieści zaktualizowaną listę gatunków, których sytuacja znacznie się pogorszyła.

Aktualizacja podkreśla trudną sytuację skowronka etiopskiego (pazurczak krótkodzioby) Sidamo Lark, (Heteromirafra sidamoensis). Ptak jest spotykany tylko w południowo centralnej Etiopi, jego globalny zasięg był na początku oszacowany na 760 km2 z populacją rozmiarów prawie 2000 osobników.
Ale badania w 2007-2008 przez badaczy z Bird Life the University of Cambridge Ethiopian Wildlife and Natural History Society (BirdLife in Ethiopia) and University of East Anglia wykazały, że dostępne środowisko naturalne obejmuje tylko 35km2 i gęstość przewiduje się tylko na 90-256 dorosłych osobnikow. Wszystkie znalezione na równinie Liben, oznacza to że, Sidamo Lark jest zaktualizowany do krytycznie zagrożonego gatunku – najwyższy poziom zagrożenia. Jeśli by to miało tak wyginąć, będzie to pierwszy znany ptak wymarły z kontynentu Afrykańskiego.

Miejsca w których występował skowronek bardzo szybko zanikają i tereny zamieniane są na tereny uprawne. Jeśli ziemia na której skowronek występuje zniknie i on zniknie.
Degradacja nie tylko spowoduje zniknięcia ptaków, ale i ludzie będą mieli kłopoty.

„Jeśli sytuacja się nie poprawi gatunek wymrze do 4 lat” — podaje Kiragu Mwangi, BirdLife International
Skowronek potrzebuje trawy od 5 do 15 cm wysokiej i jeśli ona wyginie, on nie ma się gdzie podziać.
Badacze chcą w maju odwiedzić równinę Liben żeby przedyskutować plany ochrony z ludnością. Maja nadzieje, że pomoc przybędzie ponieważ ludzie chcą zachować swój styl życia. Praca ta będzie fundowana przez BirdLife Preventing Extinctions Programme.

Na podstawie: birdlife.org

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.