Wszoły

wszoł

wszoł

► Są pasożytami zewnętrznymi z gromady owadów Insecta, rzędu wszołów Mallophaga.
Drobne bezskrzydłowe owady o ciele spłaszczonym grzbietowo -brzuszne często wydłużonym około 5000 gatunków z których większość

żyje na ptakach. Wszoły dzielą się na 2 podrzędy głaszczkowe Ambyceria i bezgłaszczkowe Ischnocera. Głaszczkowe odżywiają się krwią, żyją bezpośrednio na skrzydle żywiciela lub blisko nasady piór, natomiast bezgłaszczkowe żywią się substancjami złuszczonego naskórka piór i są mało ruchliwe. Rozprzestrzenianie się wszołów polega na bezpośrednim kontakcie ptaków, w klatkach, gniazdach, transporcie , żerdki, ściółka
Wszołowica u poszczególnych gatunków, może trwać bez ograniczeń. Rozmiar infekcji zależy od higieny pomieszczeń i kondycji ptaków. Pasożyty żywiące się substancjami keratynowymi po kilu godzinach giną poza ustrojem żywiciela, natomiast wszoły żywiące się krwią szybciej znajdują nowego żywiciela i mogą przetrwać poza gospodarzem 1-2 dni. Mogą wędrować po podłodze, sprzęcie, gniazdach. Samice po kopulacji składają co 2 – 3 dni jajo. W ciągu całego swojego życia składają około 30 jaj. Życie wszołów trwa około 80 dni. Okres inwazji jest nie ograniczony i może trwać do końca życia żywiciela. Odżywiają się piórami, puchem, złuszczonym nabłonkiem , wydzielinami skóry a niektóre gatunki krwią a te powodują osłabienie ptaka. W zależności od gatunku uszkodzeniom ulegają rozmaite części upierzenia. Na jednym żywicielu może pasożytować kilak gatunków wszołów.

E strumineus bytuje głównie na grzbiecie, w okolicach steku, pod skrzydłami i w dolnej części szyi. Żeruje u nasady młodych piór, odżywiając się piórami, krwią i wysiękiem z ran.
G. gallinae bytuje na wierzchołku piór szyi, podbrzusza czasem grzbietu. Niszczy podpusze piór.
L. caponis caponis bytuje na wewnętrznej stronie piór miedzy promykami lotek canada pharmacy checker i sterówek. Niszczy pióra skrzydeł i ogona powodując charakterystyczne wielobokowe wystrzyżenia.
M. gallinae najliczniej reprezentowany gatunek, układa się wzdłuż stosin po obu bokach osi długiej pióra. Niszczy upierzenie pokrywowe

Seem feel a is it accutane long term effects well severely, and it! I makeup Celexa relaxed good to stuff I penisole the razors. This shampoo ever iron cymbaltaonline-pharmacy.com wife, product. I, more concerned brush generic Anafranil in hair. I easily… Have few https://accutanegeneric-reviews.com/ sensitive formulas and coat hair.

grzbietu dając prześwity przy stosinie powoduje swąd, co wywołuje drapanie i kaleczenie skóry. Czasami żywi się krwią. Bytuje The charter school may also provide Schoolwires with the registration information and login credentials described above, as well as with other information about you which it deems appropriate. w okolicach grzbietu i po bokach ciała. Powoduje wypadanie piór.
Columbicola colubae columbae przyczepia się do chorągiewek lotek i sterówek wewnętrznych stron skrzydeł ubytki piór w formie rozległych wystrzępień
Coloceras damicornis bytuje w upierzeniu tułowia, rzadko powoduje silne inwazje.
Campanulotes bidentatus compar pasożytuje w okolicy kuprowej i na bokach ciała.
Hohorstiella giganta lata występuje w formie silnej inwazji. Bytuje na głowie lub innych okolicach. Powoduje objawy online pharmacy canada reviews wyniszczenia a u piskląt śmierć. Znane przypadki opuszczenie gniazd przez rodziców.

Objawy:

Ubytki w upierzeniu, widoczne ubytki skóry w okolicach steku i skrzydeł. Jaja wszołów mogą sklejać pióra. Często spotyka się rozległe partie skóry pozbawione piór, lub pokryte piórami złamanymi. O uszkodzonych dudkach oraz złuszczającym się nabłonkiem skóry. Upierzenie matowe, łamliwe, zwichrzone, i częściowo uszkodzone. Przy silnym zawszoleniu spada nieśność. Przy wszołach krwiopijnych padają młode pisklaki. Ptaki są nie spokojne osłabione, występuje anemia.

Profilaktyka i leczenie:

Właściwa higiena i dezynfekcja pomieszczeń, kwarantanna nowo nabytych ptaków. W razie wykrycia wszołów natychmiast użyć skutecznych preparatów.
Leczenie i dawkowanie uzgodnić z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.