► Syngamozę wywołuje nicień pasożytujący w tchawicy Syngamus trachei, należący do rodziny Syngamidea.
Pałeczkowaty, żywo czerwony robak o silnym dymorfizmie płciowym. Osobniki męskie i żeńskie po pierwszej kopulacji się rozdzielają przyjmując kształt litery Y. Samica osiąga wymiary do 25 mm długości, 0,4- 0,5 mm szerokości, samiec do 8 mm długości , 0,2-0,4 mm szerokości.
Jaja złożone w tchawicy dostają się w czasie kaszlu i wykrztuszenia do jamy dziobowej i następnie do środowiska zewnętrznego. Większość z nich jest jednak po wykrztuszenie połykana i przechodząc przez przewód pokarmowy w stanie nie uszkodzonym wydostaje się z kałem
Do bruzdkowania jaja dochodzi po jego wydaleniu w ciągu
2-3 dni, a po następnych 8-9 dniach wykształcą się larwa inwazyjna. Spożyte bruzdkujące jaja lub larwy w organizmie wrażliwych ptaków przedostają się drogą krwionośna przez wątrobę do płuc i ostatecznie usadawiają się w tchawicy , gdzie odbywa się dalszy ich
rozwój i kopulacja. Larwy mogą również trafić do żywicieli przenośnych jak dżdżownice, ślimaki, casino owady, gdzie utrzymują się przez szereg miesięcy lub lat.
Rozprzestrzenianie zależy od warunków sprzyjających jej rozwojowi. Głównym źródłem zakażenia są pasożyty połknięte wraz z dżdżownicami, ślimakami, owadami. Również zanieczyszczone kalem ściółki, sprzęt, pasza i woda.
Chorobie sprzyjają złe warunki higieniczne i niedobory witaminy A
Objawy:
Początkowa mniejsza ruchliwość ptaków, ziewanie przy wyciągniętej szyi, wzrastająca duszność. W ciężkich przypadkach ptaki stoją z wyciągniętą szyją i przymkniętymi powiekami, dziób jest otwarty słychach rzężenie lub szmery. Ptaki cyklicznie wyrzucają głowę do przodu i w czasie kaszlu usiłują wykrztusić robaki. Niekiedy potrząsają głową i drapią kąty dzioba lub ocierają głowę o grzbiet. W jamie dziobowej przy wykrztuszaniu jest zwiększona ilość śluzu z domieszką krwi. W razie bardzo silnej inwazji istnieją przypadki uduszenia. Po dłuższej chorobie zahamowanie rozwoju młodych ptaków, gorsza kondycja i upierzenie.
Profilaktyka i leczenie:
Odkażanie pomieszczeń i sprzętu. Jaja i larwy są wrażliwe na wysoka temperaturę. Izolacja od środowiska zewnętrznego. Leczone ptaki szybko wykrztuszają obumarłe pasożyty i po kilku dniach wracają do zdrowia. Leczenie i dawkowanie uzgodnić z prowadzącym lekarzem weterynarii.