Dokarmiajmy ptaki mądrze – STOP …

Plakat STOP (https://stop.eko.org.pl/portal/upload/files/ulotki/dokarmianie_plakat_duzy.jpg)

Plakat STOP (https://stop.eko.org.pl/portal/upload/files/ulotki/dokarmianie_plakat_duzy.jpg)

Dokarmianie ptaków zimą wzbudza kontrowersje. Jedni są zdania, że w mieście ptaki sobie poradzą i same znajdą pożywienie.  Inni  - uważają, że dokarmianie ptakom jest potrzebne. Bo kiedy śniegiem zasypane są parki, skwerki, nieużytki na obrzeżach miasta a na dodatek – zamarznięte stawy i oczka wodne, los ptaków może być tragiczny. Jedni i drudzy maja prawdopodobnie rację, jedynie trzeba mieć świadomość, kiedy, gdzie i jakie gatunki ptaków naprawdę wspierać wysypywaniem karmy. A z tym, my – ludzie miasta, ale nie tylko miasta – mamy często problemy. W parkach zimą sypie się ptactwu tony pieczywa! Zgodnie z zasadą, że chleba nie wolno wyrzucać, wynosimy z domu każdą starą pajdkę, bułki i całe chleby. Dla ptaszków … bo – jak twierdzą wszyscy karmiący pływające i biegające ptaszki – one za chlebem przepadają. Hmmm, a czy ktokolwiek próbował karmić ptaki jakąś inną karmą, np. gotowanymi warzywami czy kaszą?

Nie ma raczej mowy o tym, by powstrzymać  ludzi od karmienia ptaków, szczególnie zimą. Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków – STOP przyjęło to do wiadomości i rozpoczęło akcję nie przeciw dokarmianiu, a wręcz przeciwnie – jest ZA, byle mądrze i zgodnie z pewnymi zasadami. W ramach projektu przewidziane są działania edukacyjne, promujące ochronę ptaków  na terenie m.st. Warszawy w zakresie tematu „Jak mądrze dokarmiać ptaki aby pomagać a nie szkodzić?”. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

STOP wraz z ornitologami i fotografami przyrody, opracował ulotki  informacyjne formatu A5 (https://stop.eko.org.pl/portal/upload/files/ulotki/dokarmianie.pdf)  i plakaty w formacie A3. Każdy może je pobrać ze strony i wydrukować, najlepiej na kolorowej drukarce.  Co można wyczytać z takiej ulotki?  Na przykład – zalecenie, aby dokarmiać ptaki jedynie podczas mrozów i opadu śniegu.  Nie rozpoczynać zbyt wcześnie, a zwłaszcza  dokarmiania ptaków migrujących, jak łabędzie nieme. Ich pozostanie w miastach na zimę może się dla nich skończyć tragicznie. Jeśli już rozpoczęliśmy dokarmianie, trzeba to robić regularnie i stosunkowo długo. Na wiosnę, choć już świeci słońce i spływają lody, przyroda nada jest uśpiona, brak roślin i kwiatów oraz insektów.  To jest też trudny czas dla ptaków.

Mazurek na pyzie zimą. Fot. Hanna Żelichowska (www.ptakimiasta.pl)

Mazurek na pyzie zimą. Fot. Hanna Żelichowska (www.ptakimiasta.pl)

Ważnym elementem dokarmiania jest zastosowanie karmnika. Jaki powinien być karmnik, gdzie go postawić, jak chronić przed dostępem wrogów ptaków – to wszystko znajdziemy w ulotce informacyjnej STOP i na stronach Stowarzyszenia.

Plakat pod hasłem:  „Dokarmiajmy ptaki mądrze, aby pomagać, a nie szkodzić” jest ładnie ilustrowany i zawiera kluczowe zasady mądrego podejścia do tej sprawy.

STOP poszukiwał wolontariuszy do roznoszenia ulotek i plakatów. Ponieważ jestem członkiem tej organizacji, włączyłam się do  akcji Stowarzyszenia. Plakaty można zawiesić w Domach Kultury, w sklepach z żywnością dla zwierząt, nawet w przychodniach lekarskich na tablicy korkowej. A ulotki – ja rozdawałam spacerowiczom w parkach, zostawiałam w sklepach, centrach handlowych, na siedzeniach w metrze i w autobusach, wśród członków rodziny i znajomych. Na pewno zawarte w ulotkach informacje wielu osobom otworzą oczy i przyczynią się do lepszej opieki nad ptakami zimującymi w naszych miastach i osiedlach.

Ponadto, na stronie internetowej STOP można przeczytać duży artykuł o dokarmianiu ptaków. Naprawdę warto tam zajrzeć, żeby poszerzyć  swoją wiedzę!

https://www.stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=article&id=6

One Response so far.

  1. Hanka pisze:

    Spotkałam pogląd, że nie można za późno zacząć dokarmiać ptaków. Muszą mieć czas przed rozpoczęciem surowej zimy, na poznanie miejsca, w którym lokujemy dokarmianie. Muszą też nauczyć się, że to jest takie miejsce, gdzie zawsze mogą liczyć na posiłek.
    Myślę, że ten pogląd jest i logiczny, i rozsądny.
    A więc, zaczynamy dokarmianie przed zimą, prowadzimy je regularnie i bez żadnych przerw, a kończymy kiedy już widać wyraźnie, że ptaki znajdą sobie same odpowiednie pożywienie.
    Lub … nie dokarmiamy w ogóle. To zależy, po której stronie sie opowiadamy: dokarmiaczy czy przeciwników pomagania ptakom przeżyć zimę … Ja jestem za dokarmianiem.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.