1-2.10.2011 r. – Europejskie Dni Ptaków

Klucz białych czapli lecących wzdłuż Wisły w okolicach Płocka. Fot. Hanna Żelichowska ze zbiorów własnych

W dniach 1-2 października br. (sobota-niedziela) obchodzone są na naszym kontynencie Europejskie Dni Ptaków migrujących  (EDP).  To ich święto, a dla nas – ptasiarzy – niepowtarzalna okazja, żeby wybrać się na pola, nad rzeki, jeziora, do lasów i wszędzie tam, gdzie można spotkać zgrupowania ptaków szykujących się do odlotu.  Gdzie na niebie jest szansa zobaczyć klucze żurawi, czapli białych, siwych, gęsi, kormoranów. Ptaki również do naszego kraju stadnie przylatują … Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) czytamy:

„Cel akcji:  obserwacja ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska. Zebranie danych z terenu Polski i wymiana informacji z organizatorami akcji w innych krajach Europy. Cel edukacyjny to zwrócenie powszechnej uwagi na bogactwo gatunków ptaków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodność środowisk, jakie są im potrzebne do życia. (…) Podczas jesiennych ptasich wędrówek warto mieć ze sobą lornetki oraz… długopisy i ołówki. Na specjalnym formularzu, który można pobrać ze strony internetowej, uczestnicy będą notować obecność wszystkich zauważonych gatunków. Towarzyszyć im będą przewodnicy wędrówek – wolontariusze OTOP, którzy wspomogą swoją wiedzą i doświadczeniem w terenie.”.

Jednocześnie, OTOP zaprasza do udziału w konkursie:

„Jak? Weź udział w Europejskich Dniach Ptaków i sfotografuj zaobserwowane podczas spaceru ptaki! Prześlij wybrane zdjęcie oraz wypełnioną kartę obserwacji na adres mailowy koordynatora EDP w Polsce: anna.polotnicka@otop.org.pl, w tytule maila wpisując „EDP: konkurs fotograficzny”. Uwaga, uczestnikiem konkursu mogą być osoby powyżej 16 r.ż., uczestnik konkursu może przesłać maksymalnie 2 zdjęcia.  Kiedy? Zdjęcia nadsyłać można do 10.10 br.
Nagrody, nagrody!
Na autorów nagrodzonych zdjęć czekają upominki ufundowane przez pracownię ceramiki Ogród Sztuk: 3 obrazy ceramiczne, 2 kwiaty oraz 10 figurek.”.

A symbolem Europejskich Dni Ptaków 2011 będzie raniuszek.

fot. Jacek Drozda (www.rurzyca.pl)

Więcej o EDP – na stronie internetowej OTOP:
https://www.otop.org.pl/obserwacje/europejskie-dni-ptakow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.