Podpisz petycję przeciwko zabijaniu na Cyprze ptaków migrujących!

Co roku w krajach południowej Europy ginie pół miliarda ptaków przekraczających Morze Śródziemne. 10-15 proc. wszystkich skrzydlatych wędrowców. Znaczna część z nich leci –  i nie dolatuje  -  do Polski (lub wylatuje z Polski, ale nie dociera do celu). W tej liczbie corocznie jest zabijanych ok. 100 tys. wędrownych ptaków drapieżnych. Wśród nich licznie gatunki ważne dla Polski – trzmielojad i błotniak stawowy.

W  ostatnich dniach otrzymałam e-maile od Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP) i od osoby prywatnej z informacją o trwającej rzezi na Cyprze ptaków migrujących oraz z prośbą, żeby tę wiadomość rozpowszechnić. Chodzi o to, żeby jak najwięcej osób  podpisało petycję przeciwko nielegalnemu procederowi masowego zabijania i torturowania ptaków.

Osobą prywatną, którą tu wspomniałam jest Polka, mieszkająca w Grecji – Pani Eva Stets.  Pani Eva, jako członek HOS, czyli do Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego, STOP i OTOP w Polsce, jest gorącym orędownikiem ochrony ptaków i aktywnie działa. W ub. roku miała stały kontakt w sprawie petycji z BirdLife Cyprus i na bieżąco referowała stan spraw na forum „Bociany z Przygodzic”. W tym roku, jako pierwsza osoba rozpropagowała w Polsce apel o podpisanie petycji przeciwko nielegalnemu łapaniu i zabijaniu ptaków na Cyprze. Jej wpis tu: https://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?pid=34639#p34639 wraz z instrukcją po polsku jak wypełnić formularz do podpisania się pod apelem, pojawił się już w dniu 16 września 2011 r. Potem informacje i zachęty do włączenia się do tej akcji zaczęły pojawiać się w wielu innych miejscach.

Temat ten BirdWatching PL podjął w październiku 2010 r. (https://www.birdwatching.pl/wiadomosci/11/art/748). Wtedy też była prośba o podpisanie petycji. Niestety, to nie wystarczyło.  Nielegalne zabijanie ptaków na Cyprze trwa i przynosi wielkie dochody restauratorom, podającym potrawę z ptaków pod nazwą „ambelopoulia”, czyli półmisek pełen skowronków. Zgroza!

Za BirdLife Cyprus, w dniu 14 września 2011 r.  na stronie internetowej BirdLife International podano, że tylko w okresie 1-11.09. br zabito w celach konsumpcyjnych ponad 89 tys. ptaków. A wiadomo, że ten haniebny proceder będzie trwał aż do końca października. Łapanie (za pomocą wyrafinowanych i okrutnych metod) i zabijanie ptaków migrujących jest na Cyprze nielegalne.  Jesienią 2010 r. BirdLife Cyprus oszacował, że 1,4 mln ptaków zostało zabitych na obszarach Famagusty i Larnaki. Padł wtedy tragiczny rekord w tym zakresie, w porównaniu z liczbami wynikającymi z monitoringu prowadzonego na Cyprze przez BirdLife Cyprus od 2002 r. Przedstawiciele tej organizacji są zdania, że łapanie i zabijanie ptaków na taką skalę stanowi swoistą katastrofę ekologiczną i ogromne zagrożenie dla populacji ptaków  podlegają ochronie w większości państw europejskich.

W lipcu br. odbyła się w Larnace „Europejska Konferencja w sprawie nielegalnego zabijania ptaków”, zakończona jednoznacznym przesłaniem „zero tolerancji” i apelem o natychmiastowe podjęcie – na różnych poziomach władz – wszelkich możliwych działań przeciwko osobom zajmującym się łapaniem i zabijaniem ptaków (co jest przestępstwem w świetle prawa) oraz przeciwko restauratorom, serwującym te ptaki, jako danie. Postulowano zwiększenie skuteczności ścigania przestępców i ostrzejszego ich karania. Na poniższych stronach internetowych można przeczytać więcej o sposobach łapania i torturowania ptaków oraz obejrzeć straszne zdjęcia ptaków w agonii.

https://www.birdlife.org/community/2011/09/89225-birds-slaughtered%E2%80%A6so-far-sign-the-petition-to-stop-it-now/

https://www.birdlifecyprus.org/index.php?lang=en

PROSZĘ, ZAJRZYJCIE NA PODANE STRONY I WYŚLIJCIE SWÓJ PROTEST, PODPISUJĄC KOLEJNĄ PETYCJĘ PRZECIWKO ZABIJANIU PTAKÓW NA CYPRZE!

Ja już to zrobiłam.

Petycja do ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Cypru, jest tu:

https://www.gopetition.com/petitions/call-for-action-against-illegal-bird-trapping-in-cyprus.html

4 Responses so far.

 1. Eva Stets pisze:

  Według ostatnich danych z BirdLife Cyprus wiadomo, że od 1 do 18 września tego roku zginęło na Cyprze 395 587 ptaków! więcej informacji pod linkiem:

  <https://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?pid=34687#p34687„>

  W imieniu BirdLife Cyprus (i moim własnym) bardzo dziękuję za powyższe opracowanie i podanie wiadomości o petycji, dziękuję tym samym także każdej idywidualnej osobie, która wspiera petycję i propaguje ją dalej. Dziękuję też wszystkim, którzy do tej pory petycję podpisali.
  Poniżej cytuję fragment maila, jaki napisała do mnie 19 września dr Clairie Papazoglou, szefowa BirdLife Cyprus :

  Tłumaczenie (dosłowne) z języka greckiego:

  „Evo moja dziękuję.
  W tym roku postanowiliśmy zrobić naszą petycję, z racji, że na Konferencji latem wszyscy politycy zgodzili się, że trzeba to zatrzymać. Dziękujemy bardzo za Wasze wsparcie, widzę jak zwiększają się podpisy na website i widzę, że jest dużo podpisów z Polski. (…)
  Dziękuję raz jeszcze
  Clairie”

 2. Hanka pisze:

  Dla ochrony i obrony ptaków – wszystko!

 3. Eva Stets pisze:

  Poniższe zdjęcie przesłała do mnie Melpo Apostolidou, szefowa ds. rozwoju z biura BirdLife Cyprus. Publikuję je za zgodą BirdLife Cyprus. Widoczna na fotografi chwastówka, uwięziona w pułapce na klej, to tylko jeden z wielu tragicznych plonów makabry, dziejącej się na Cyprze (zdjęcie wykonano 20 września tego roku).
  Więcej zdjęć, obrazujących dramat cypryjskiej migracji można zobaczyć pod linkiem niżej.
  W wiadomości zacytowałam także kolejne podziękowania za wsparcie w petycji, przekazane ze strony BirLife Cyprus.

  https://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?pid=34708#p34708

  Chwastówka w pułapce na klej. Fot. BirdLife Cyprus

  https://mojeptaki.info/wp-content/uploads/2011/09/Fan-tailed-warbler-on-limestick-Cy-sept-2011.jpg Agata pisze:

  Co roku na Cyprze powtarza się ta masakra, kiedy wreszcie rządzący zakończą tę rzeź !!! a podpisane petycje okażą się skuteczne. Idąc w tym kierunku przepisy dotyczące ochrony ptaków w EU okazują się bezsensowne skoro chronione ptaki u nas wylatują na pewną śmierć.

  Mimo iż chwytanie tych ptaków jest zakazane, od lat ptaki są wyłapywane, wśród nich przedstawiciele 57 gatunków, które są objęte ochroną. Potrawa z tych ptaków, zwana jest „ambelopoulia”, a jej cena to około 5 dolarów. Ptaki zazwyczaj są smażone i zawijane. Tak, więc na stół smakoszy trafiają ptaki nawet te, które zagrożone są wyginięciem.

  Około 90 % ptaków wędrownych, które migrując z Europy do cieplejszych stref klimatycznych, przelatuje nad Cyprem, gdzie inwazyjna metoda polowania nie daje szans ocalenia. W powietrzu rozwieszane są sieci, w których giną ptaki migrujące i jak widać na fotce dużo pułapek z klejem, które czeka na ptaki spragnione odpoczynku w swej wędrówce. Jakie więc szanse mają te bezbronne stworzenie ostać się przed takimi zasadzkami przygotowanymi im przez ludzi. Jedyną rozsądną wymówką byłby panujący głód, który zmuszałby ludzi to tego typu praktyk tu jednak chodzi o coś zupełnie innego….

  W tamtym roku podawaliśmy podobne informacje z filmikiem jak to wygląda w terenie, pozwolę sobie go przypomnieć jako uzupełnienie

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.