Dzbanecznik „zjadł” modraszkę

Fot. Paweł Wacławik (www.pawelwaclawik.pl)

Jakie musiało być zdumienie pewnego hodowcy roślin z West Pennard w Wielkiej Brytanii, gdy w swoim ogrodzie odkrył modraszkę uwięzioną w kwiecie dzbanecznika. Według naukowców badających te mięsożerne rośliny jest to drugi udokumentowany na świecie przypadek, by ich ofiarą padł ptak.

Żeby życie miało smaczek, raz jaszczurka, raz robaczek

Dzbaneczniki (Nepenthes) to mięsożerne rośliny, które w stanie dzikim występują w południowo-wschodniej Azji. Choć trudne w hodowli, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród hodowców na całym świecie. Ich przypominające dzbany „pułapki” nie są kwiatami, ale przekształconymi liśćmi. Ich brzegi pokryte są śliską substancją przyciągającą owady. Podczas żerowania często ześlizgują się do wnętrza liścia i wpadają do zbiorniczka z płynem trawiennym, skąd nie są w stanie się wydostać.
Dotychczas badacze zajmujący się tą grupą odnotowywali, poza owadami, wiele innych ofiar dzbaneczników. Dość często dochodzi do wypadków z udziałem żab, jaszczurek czy myszy, a w największych okazach dzbaneczników znajdywano nawet szczury. Jednak schwytanie ptaka to zdarzenie wyjątkowo rzadkie – przed sytuacją opisaną w Wielkiej Brytanii, podobna rzecz zdarzyła się kilka lat temu w Niemczech. Wciąż brakuje udokumentowanego przypadku, który miałby miejsce u dziko rosnących roślin.

Łakomstwo nie popłaca

Modraszkę w jednej ze swoich roślin odkrył Nigel Hewitt-Cooper, którego, jak wyznaje na portalu BBC, wprawiło to w zdumienie. Tym większe, że miał świadomość rzadkości tego zjawiska (poinformował go tym przyjaciel, który wiele czasu poświęcił na studiowanie dzbaneczników w stanie dzikim). Ptak najprawdopodobniej podleciał zwabiony owadami pływającymi po powierzchni zbiornika z płynem trawiennym. W pewnym momencie musiał się poślizgnąć i wpaść do środka liścia, gdzie się zaklinował i nie był w stanie odlecieć.

Źródło:www.bbc.co.uk
Tekst: Antoni Marczewski
Za zgodą autora z portalu: www.birdwatching.pl

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.