Bogatki z Warszawy

fot. Czesław Bajer

► I znowu obserwowaliśmy lęgi sikory bogatki z przekazu internetowego. Tym razem nasze rodzime ptaki zagnieździły się w budce lęgowej zawieszonej na parapecie okna prywatnego mieszkania Czesława Bajera w Warszawie (dzielnica Bielany) przy ulicy Literackiej. Poprzez komputer w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, obraz transmitowany był na cały świat.

 

Wychów ptaków przebiega podobnie, lecz każe lęgi to nowa historia , inna liczba zniesień, inne perypetie lęgowe, inne warunki i gniazdo.

Budowa gniazda w budce gdzie została umieszczona kamera rozpoczęła się 28 maja 2011. Samica zaczęła składać jaja około 1 czerwca i rozpoczęła wysiadywanie, ostatecznie w gniazdku znalazło się 8 jajeczek.

Fot. Czesław Bajer. Pusta budka lęgowa. 17. 04.2011

Fot. Czesław Bajer. Rozpoczęta budowa gniazda. 29.05.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy rozpoczyna się inkubacja jaja są ogrzewane do około 38 ° C. Samica wytrwale wysiaduje jaja, schodząc z nich tylko na krótkie chwile. Bardzo często zmienia pozycje, poprawia gniazdko, chowała głowę pod pióra i śpi. Wtedy wygląda jak mała puchowa kulka, można zauważyć rytmiczne podnoszenie się ciała na wdechu i opadanie na wydechu.

10 czerwiec

10 czerwiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wysiadywania jaj bogatka często przewraca je dziobem, co można również zauważyć po każdym jej zejściu z gniazda . Jajeczka czasami są zupełnie inaczej poukładane. Każdy kto wczytał się w ptasią anatomie wie, że jest to robione po to, aby jajeczka były równomiernie ogrzewane ze wszystkich stron. Kiedy jajko należy przewrócić ptak orientuje się, gdy zaczyna go piec w podbrzusze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze młode wykluło się 16 czerwca około godziny 10, po około 15 dniach wysiadywania. W budce musiało być bardzo gorąco, samica w gnieździe ma otwarty dziób i bardzo często schodzi z jaj robiąc dłuższe przerwy w wysiadywaniu. Nie zaszkodzi to jednak przyszłym pisklakom, które będą po kolei się kluć , gdyż wysoka temperatura utrzymuje ciepło i w budce jest jak w inkubatorze.

16 czerwiec godz. 10,59

 

Pierwsze młode rośnie w oszałamiającym tempie. Młode pisklę bogatki po wykluciu waży około 1,3 g w przeciągu 20 dni osiągnie wagę około 20 gram. Siedem godzin od wyklucia i młode jest wyraźnie większe. Widać puch na małej główce i pojedyncze na maleńkich skrzydełkach. Teraz rozwój piskląt zależny od opieki i jakości dostarczanego przez rodziców pokarmu. Z uprzedniego obserwowanego przekazu wiemy, jakie to ma ważne znaczenie dla rozwoju maluchów i jak bardzo wzrost piskląt może być opóźniony, kiedy pokarmu jest mało.

To właśnie podczas wychowu młodych sikorki bogatki niszczą największą ilość szkodników, przede wszystkim gąsienic, które o tej porze są plagą dla ogrodników.

16 czerwiec godz. 10,50

16 czerwiec godz. 16,36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godzinie 17,20 mamy już kolejne wyklute pisklę. Pisklaki są karmione. Starszy ma wyraźnego irokeza na główce, więc w tej chwili łatwo je jeszcze rozróżnić.

16 czerwiec godz. 17,20

16 czerwiec godz. 17,30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 czerwiec. O godz 6 rano są dwa pisklaki, natomiast już po 11 w gnieździe jest kolejny wykluty młody.

17 czerwca godz. 6,14

17 czerwca godz.19,11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 czerwiec. Mamy już 4 pisklaki w gnieździe i 4 jajka.

19 czerwiec. Rano mamy 4 pisklęta, natomiast późnym popołudniem już widać 6 małych dziobków żebrzących o pokarm.

 

18 czerwiec 2011 godz. 14,12

19 czerwiec godz. 8,12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzice na zmianę dostarczają różny żywy pokarm. Nie brakuje też zabiegów pielęgnacyjnych i oczyszczania gniazda. Kiedy pisklę wystawi kuper i wydala odchody w postaci woreczków z błony, dorosły ptak je zjada, a czasami wynosi poza budkę. Robi się coraz tłoczniej, praktycznie nie widać już pozostałych dwóch jajeczek.

 

19 czerwiec godz. 8,06

19 czerwiec godz. 19, 46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 czerwiec. Ciężko w te j chwili policzyć dokładnie ile już jest wyklutych pisklaków, ponieważ gniazdo w tej chwili to jedna mała ruszająca się kulka. Nie wszystkie pisklęta podnoszą dzioby do karmienia na raz.

20 czerwiec godz. 7,28

21 czerwiec godz. 8,30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 czerwiec. Wyraźnie widać ile jest piskląt, bo stały się większe i ruszają się zmieniając swoje pozycje. Raz na wierzchu jest największy pisklak najprawdopodobniej ten, który wykluł się pierwszy, innym razem towarzystwo tak się przemiesza, że na górze leżą te najmniejsze. Można już dłużej oglądając obraz policzyć młode – jest ich 7 szt, ciężko jest zobaczyć czy jest jeszcze ostatnie jajko, ale wieczorem udaje nam się podczas poruszenie w gnieździe je wreszcie zobaczyć. Rodzice znoszą różne owady, czasami jest wyraźnie widoczna jakaś gąsienica, innym razem ćma, ogromny pająk, a kiedy indziej to nazbierana całą masa drobnych muszek i owadów. Samica często przekopuje gniazdo i przekłada młode.

21 czerwiec godz. 8,58

21 czerwiec godz. 8,50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dworze w tym dniu było gorąco. Od godziny 9 wg uzyskanych przeze mnie informacji i zrzutu z satelity przysłanego przez właściciele przekazu budka znajduje się już w cieniu. Do tego momentu jednak wszystko w koło się nagrzewa i oddaje temperaturę. Widać, że młode wszystkie mają otwarte dzioby oraz samica, która przyleciała na chwile i siadła na młodych. Zaobserwowałam, że w chłodniejsze dni samica długo siedzi na młodych, a w upalne prawie jej na nich nie ma (przylatuje tylko na karmienie), a jeśli siądzie to jest to bardzo krótka chwila – co potwierdza moją teorię o wysokiej temperaturze w gnieździe. Zimno i deszcze są złym zwiastunem dla młodych piskląt, natomiast według badań przeprowadzonych na sikorach bogatkach bardzo wysoka temperatura w gnieździe przekraczająca ponad 30 st C powoduje niebezpieczeństwo hipertermii zwłaszcza w gniazdach z duża ilością młodych. Czy nasze młode poradzą sobie z tak wysoką temperaturą w gnieździe tego jeszcze nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Prognozy w najbliższych dniach przewidywały upały.

Fot. Czesław Bajer

 

22 czerwiec. Najstarsze młode ma już 6 dni. Dzisiaj pękły mu powieki. Nie ma już ostatniego jajka. Pojawiły się szare pterylia na grzbiecie i skrzydłach najstarszych piskląt. Różnica między młodymi w gnieździe jest bardzo widoczna.

22 czerwiec godz. 8,58

22 czerwiec godz. 9,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 czerwiec. Następne młode otworzyło oczy. Pisklaki są bardzo ruchliwe. Na skrzydełkach najstarszych piskląt widać coraz większe pochewki piór. Pisklęta przybierają szybko na masie. Rodzice obficie karmią młode. Samica buszuje na dnie gniazda i czyści je z odchodów.

23 czerwiec godz.9,02

23 czerwiec godz. 9,10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 czerwiec. Bardzo ciasno się robi w gniazdku. Młode bardzo są ruchliwe i zmieniają swoje pozycje. Najstarsze są coraz większe, a ostatnie z piskląt jeszcze zupełnie różowe. Cały czas mam wrażenie ze piskląt jest 7 chociaż tak bardzo są ruchliwe, że trudno to towarzystwo dobrze policzyć, gdyż czasami jedne siedzą na drugich. Samica nie może spokojnie siedzieć na pisklętach, po prostu wszystkim razem jest ciasno.

24 czerwiec godz. 9,58

24 czerwiec godz. 18,57

 


 

 

 

 

 

 

 

 

26czerwiec. Najstarsze z piskląt ma już 10 dni . Skrzydła są w pełni opierzone, w tym czasie tworzone sa pióra w ogonie . Rodzice od świtu do nocy dostarczają pokarmu, a potrzeby młodych coraz większe.

 

27 czerwiec godz. 16,28

27 czerwiec godz. 16,28

 


 

 

 

 

 

 

 

 

29 czerwiec. W tym dniu najstarszy młody ma już 13 dni . To czas kiedy pisklę jest już w pełni rozwinięte i osiągnęło maksymalną masę ciała.


Kiedy młode stają się coraz większe w gniazdku zaczyna być coraz ciaśniej. Trudno zliczyć dorastające młode i ciężko je nam obserwować, gdyż wypełniają całą budkę lęgową. Młode są już opierzone, głośno dopominają się o pokarm.

30 czerwiec. To czas kiedy najstarsze z piskląt ma 14 dni . W tym czasie młode zaczynają zajmować się swoimi skrzydłami czyścić je, prostować, ćwiczyć mięśnie skrzydeł.

 

monitoring gniazda bogatki

30 czerwca godz. 18.20


6 lipiec. Gniazdo puste. Najstarszy z obserwowanych przez nas piskląt w tym dniu miał 20 dni, a najmłodszy wykluty 15 dni. Książkowo młode opuszczają gniazdo po około 15 -21 dniach od wyklucia. Teraz przed młodymi wielkie wyzwanie. I choć przez pewien czas jeszcze rodzice będą je dokarmiać na młode ptaki czyha wiele niebezpieczeństw oraz trudna nauka samodzielności. W tym czasie wiele młodych ginie przez drapieżników, natomiast spora część w okresie osiągnięcia niezależności z głodu, a powodem który najczęściej się podaje jest brak doświadczenia w poszukiwaniu pokarmu.

Lato szybko mija być może któraś z naszych bogatek tej zimy odwiedzi nasze przydomowe karmniki ? Być może już teraz buszują w naszych przydomowych ogródkach lub odwiedzają bogato zagospodarowane w zieleń posesje czy nawet zieleniejące się balkony.

 

Czytaj więcej

Bogatka najpopularniejsza sikora

Rodzina sikorek bogatek

Bogatka (Parus major)


 

 

 

4 Responses so far.

 1. Hanka pisze:

  Brawo dla Pana Bajera! 8 jajeczek, piękne gniazdko. Bogatko – będę Cię wspierać myślami i oglądać przekaz z tej kamerki. Dobry pomysł … Kto wie, po jakim czasie wyklują się maluszki?

 2. Hanka pisze:

  Może Pan Bajer doda od czasu do czasu swój komentarz? Czy samczyk karmi partnerkę? Czy wysiadują na zmianę? Teraz właśnie samiczka siedzi w gniazdku i sennie zamyka oczki, tak tam ma jak w przysłowiowym puchu :) )

 3. Agata pisze:

  Hanka po około 15 -17 dniach powinno się wykluć pierwsze młode. Poprzednie bogatki przez nas obserwowane wykluły się po około 18 dniach.Być może w tym tygodniu przekaz będzie bezpośrednio i u nas -jak się uda. Ja już mam kilka zrzutów jak sobie układa jajeczka za każdym razem inaczej je poprzestawia. Cała dokumentacja ostatecznie powinna się znaleźć i u nas po zakończonych lęgach. Co do samca to mi się go nie udało zaobserwować być może nie miałam szczęścia.

 4. Agata pisze:

  Mamy już 1 młodego pisklaka bogatki :)

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.