U południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii znajduje się archipelag Pembrokeshire Islands, z trzema wyspami: Skomer, Skokholm i Grassholm. Organizowane są wycieczki statkami na te wyspy, określane rajem dla amatorów dzikiej, nieskalanej, wspaniałej natury, m.in. na obszarze Pembrokeshire Coast National Park (https://www.pembrokeshire-islands.co.uk).
Wyspa Skokholm słynie m.in. z tego, że pierwsze w Anglii obserwatorium ptaków zostało stworzone właśnie tutaj, w roku 1933, a jego inicjatorem był angielski naukowiec Ronald Lockley. Ta niewielka wysepka, długości 1 mili, oferuje ogromnie atrakcyjne okazy flory i fauny.
Na początku maja 2011 r. na stronie internetowej BBC News South West Wales pojawiła się informacja, która przyniosła innego rodzaju rozgłos tej wyspie. Okazało się, że w latach 60-tych obserwatorzy i poszukiwacze rzadkich gatunków ptaków, owadów, roślin czy zwierząt, swój zachwyt odkryciami wyrażali poprzez malowanie wizerunków tych obiektów na kafelkach budynku toalety. Kolekcja rosła i stała się tradycją. Ale w pewnym momencie okazało się, że trzeba wymienić dach budynku, a potem – że konstrukcja całości wymaga kompleksowego remontu. Udało się uratować tylko niektóre kafelki. Teraz władze wyspy apelują do przybyszów z całego świata, aby kontynuowali tradycję i zapełniali swoimi malunkami czyste i nowe kafelki zmodernizowanego przybytku. Artyści, których nazwiska są wymieniane w tym artykule oraz pracownicy instytucji zajmującej się na wyspie ochroną środowiska, popierają akcję i zachęcają do malowania. Jeden z artystów chce odtworzyć swojego dzięcioła dużego i sieweczkę obrożną, które namalował po spotkaniu tych gatunków po raz pierwszy.
Źródło: https://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-south-west-wales-13291646
Tradycja bardzo ciekawa i twórcza.
Godne podziwu jest to, że tradycja trwa. Że doceniają walor artystyczny i dokumentacyjny takich malunków.