„Toaletowa” kolekcja ptaków na angielskiej wyspie…

U południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii znajduje się archipelag Pembrokeshire Islands, z trzema wyspami: Skomer, Skokholm i Grassholm. Organizowane są wycieczki statkami na te wyspy, określane rajem dla amatorów dzikiej, nieskalanej, wspaniałej natury, m.in. na obszarze Pembrokeshire Coast National Park  (https://www.pembrokeshire-islands.co.uk).

Wyspa Skokholm słynie m.in. z tego, że pierwsze w Anglii obserwatorium ptaków zostało stworzone właśnie tutaj, w roku 1933, a jego inicjatorem był angielski naukowiec  Ronald Lockley. Ta niewielka wysepka, długości 1 mili, oferuje ogromnie atrakcyjne okazy flory i fauny.

Sowa na kafelku z toalety na wyspie brytyjskiej Skokholm

Na początku maja 2011 r. na stronie internetowej BBC News  South West Wales pojawiła się informacja, która przyniosła innego rodzaju rozgłos tej wyspie. Okazało się, że w latach 60-tych obserwatorzy i poszukiwacze rzadkich gatunków ptaków, owadów, roślin czy zwierząt,  swój zachwyt odkryciami wyrażali poprzez malowanie wizerunków tych obiektów na kafelkach budynku toalety. Kolekcja rosła i stała się tradycją.  Ale w pewnym momencie okazało się, że trzeba wymienić dach budynku, a potem – że konstrukcja całości wymaga kompleksowego remontu. Udało się uratować tylko niektóre kafelki.  Teraz władze wyspy apelują do przybyszów z całego świata, aby kontynuowali tradycję i zapełniali swoimi malunkami czyste i nowe kafelki zmodernizowanego przybytku. Artyści, których nazwiska są wymieniane w tym artykule oraz pracownicy instytucji zajmującej się na wyspie ochroną środowiska, popierają akcję i zachęcają do malowania.   Jeden z artystów chce odtworzyć swojego dzięcioła dużego i sieweczkę obrożną, które namalował  po spotkaniu tych gatunków po raz pierwszy.

Źródło: https://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-south-west-wales-13291646

 

2 Responses so far.

  1. Agata pisze:

    Tradycja bardzo ciekawa i twórcza.

  2. Hanka pisze:

    Godne podziwu jest to, że tradycja trwa. Że doceniają walor artystyczny i dokumentacyjny takich malunków. :)

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.