W Wielkopolsce badano słowiki …

Samiec słowika szarego. Fot. Paweł Wacławik (https://www.pawelwaclawik.pl)

► Serwis internetowy PAP „Nauka w Polsce” z dnia 20 maja 2011 r.  donosi, że w rejonie Prosny i Warty w Wielkopolsce przez 2 tygodnie prowadzone były badania słowików. Schwytano 35 samców słowików rdzawych i szarych,  które dokładnie opisano i zaobrączkowano. Naukowcom z Polski i Czech pomagał polski ornitolog, Paweł T. Dolata. Celem tych badań, które kilka lat wcześniej od Polski, rozpoczęli u siebie Czesi, Finowie i Hiszpanie, jest stwierdzenie, czy słowiki są ptakami agresywnymi wobec siebie, jakie mają wymagania siedliskowe oraz w jakiej są kondycji.  Agresywność słowików zostanie zbadana na podstawie nagrań ich głosów i obserwacji zachowań.
Według Pawła T. Dolaty,  zaletą badań w Polsce jest występowanie na większości terytorium obu gatunków ptaków. „W Czechach i Hiszpanii gniazduje tylko słowik rdzawy, a w Finlandii – tylko słowik szary” – powiedział ornitolog w wywiadzie dla PAP.

Wyniki badań posłużą do lepszego poznania obu gatunków w poszczególnych krajach i stworzeniu im lepszej ochrony.  Jak wiadomo,  słowik – szary i rdzawy -  podlega ścisłej ochronie.  Objęty jest Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek jego ochrony.  W Polsce jest to o tyle ważne, że siedliska naszego słowika kurczą się z powodu osuszania dolin rzecznych i likwidowania zarośli oraz zadrzewień lęgowych w okolicach rzek, tym samym zagrażając populacji tego pięknie śpiewającego ptaka.

Źródło: https://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=382140&data=&lang=PL&_CheckSum=-342612271

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.