Kukułka a la jastrząb lub krogulec

Kukułka - Cuculus canorus (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuku%C5%82ka_zwyczajna)

► Kukułka (Cuculus canorus)  przypomina wielkością turkawkę, pustułkę lub gołębia, choć ubarwienie zbliżone jest do upierzenia krogulca (szary wierzch ciała, pierś oraz prążkowany brzuch), choć ma smuklejszą głowę i prosty dziób. Do tego drapieżnika podobna jest też w locie, ale ma bardziej spiczaste skrzydła. Niektórzy mylą ją z małym sokołem, przez długie, ostro zakończone skrzydła i ogon.

Badania naukowe przeprowadzone przez zespół doktora Justina Welbergena z University of Cambridge dowiodły, że kukułczy kamuflaż czyli naturalne upodobnienie ptaka do jastrzębia lub krogulca,  rzeczywiście działa. Jak wiadomo, kukułki nie wysiadują swoich jaj, lecz podrzucają je innym ptakom. Upodobały sobie zwłaszcza trzcinniczki, nieduże ptaszki zamieszkujące nadwodne trzcinowiska.  Okazało się, że trzcinniczek  niechętnie atakuje „jastrzębiopodobne” kukułki. Dzięki temu kukułczy proceder jest łatwiejszy i mniej ryzykowny.

Ciekawostkę tę podaje serwis internetowy Nauki w Polsce:  https://www.naukawpolsce.pap.pl

O kukułce w tekście pn. „Kukułka – ptak kwietnia” można przeczytać na stronie internetowej OTOPJunior: https://www.otopjunior.org.pl/pl/nowosci/ptak_miesiaca/kukulka_ptak_kwietnia

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.