Rzeczpospolita Ptasia

Flaga "Rzeczpospolitej Ptasiej"

► Niedawno pisałam o wirtualnym państwie Wirtlandia, które wydało monetę z wizerunkiem żurawia. Okazuje się, że nie trzeba szukać na internetowych stronach zagranicznych, bowiem mamy swoją ciekawostkę: „Ptasie państwo”. To symboliczne państwo, które nazywa się „Rzeczpospolita Ptasia” -  jest jedną z inicjatyw Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis Viribus (łac. wspólnymi siłami). Towarzystwo powstało w czerwcu 2001 roku, w tym też roku powstało ptasie państwo.
„Rzeczpospolita Ptasia” stawia sobie za cel edukację, zapoznawanie ludzi z bogactwem przyrodniczym okolic Słońska i Ujścia Warty.  Zrzesza obywateli kilku państw, m.in. Polski, Niemiec i Holandii. Każdy ma specjalny paszport, w którym uczestnictwo w zlocie potwierdza pamiątkowa pieczęć. Wydano dotychczas 1920 paszportów. Symboliczne państwo ma swojego prezydenta i radę gabinetową Rzeczpospolitej. Podczas zlotów można zostać jej „obywatelem”.
Na zlotach obywatele „Rzeczpospolitej Ptasiej” wybierają ptaka roku – w bieżącym roku jest nim łabędź krzykliwy, który wygrał głosowanie na poprzednim zlocie.

W sobotę 15 kwietnia odbył sie w Słońsku (woj.lubuskie) jubileuszowy X zlot obywateli i sympatyków „Rzeczpospolitej Ptasiej”.  Zgodnie z zapowiedzią programu,  uczestnicy zlotu – w ramach wpisowego – otrzymać mieli nową monetę z „Rzeczpospolitej Ptasiej”, kubek, pamiątkową naklejkę z łabędziem krzykliwym oraz poczęstunek.  Podczas spotkania zaplanowano też wyprawę w teren w poszukiwaniu skrzydlatych mieszkańców ujścia Warty.

Źródło: https://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=381382&data=&lang=PL&_CheckSum=-1791438384

O przebiegu dotychczasowych zlotów „Rzeczpospolitej Ptasiej” można przeczytać na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Słońska https://www.tps-unitisviribus.org.pl/zloty-obywateli

Towarzystwo wydaje monety, tzw. pieniądz lokalny, z wizerunkiem czajki i płomykówki. Monety służą do promocji „Rzeczpospolitej Ptasiej” i funkcjonują jako bon towarowy w formie żetonu, m.in. na zlotach. Monety w cenie 10 PLN, są do kupienia w sklepiku Biura Turystyki Przyrodniczej „Dudek” w Słońsku.

Źródło: https://www.tps-unitisviribus.org.pl/uploads/obwieszczenie_699.pdf

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.