Warmia. Ptasi raj

Okładka albumu Andrzeja Waszczuka (źródło: księgarnia wysyłkowa www.przyrodnicze.pl)

►  To tytuł wspaniałego albumu Andrzeja Waszczuka, rodowitego Warmiaka, pasjonata przyrody, utalentowanego fotografa.  Swoje obserwacje, których plonem jest opisywana przeze mnie publikacja,  prowadził przez wiele miesięcy, koncentrując się szczególnie na obszarze w rejonie wsi Kwiecewo, od niedawna będącego rezerwatem o tej samej nazwie.  Rezerwat „Kwiecewo” obejmuje 110 ha, a w jego skład wchodzą rozlewiska, łąki i nieużytki. To jedno z najcenniejszych siedlisk lęgowych ptaków na Warmii i Mazurach, gdzie stwierdzono gniazdowanie 23 gatunków ptaków wodno-błotnych, a w strefie otaczającej polder – 27 gatunków ptaków wróblowych.

Dr hab. inż. Roman Kujawa, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (konsultant naukowy publikacji) napisał we Wprowadzeniu do albumu, że

„Autor należy do ludzi bardzo cierpliwych, spostrzegawczych i posiadających zmysł artystyczny, a czym świadczą zamieszczone w albumie fotografie. (…) Zdjęcia wykonywane są zazwyczaj tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca.  Wówczas miękkie światło i niski kontrast nadają obserwowanym obiektom subtelności i wydobywają z otaczającej przyrody najpiękniejsze barwy.  (…) Ptaki zamieszczone na zdjęciach urzekają nas swoim pięknem i gracją. Przedstawione sytuacje dotyczą rzadko obserwowanych czynności związanych ze zdobywaniem pokarmu czy też codzienną higieną.”.

Jest w tej publikacji tekst Sebastiana Menderskiego z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pt. „Kwiecewo – perła ornitologiczna Warmii i Mazur” oraz recenzja albumu i ocena Autora, w której Maria Mellin, Regionalny Konserwator Przyrody w Olsztynie określa Andrzeja Waszczuka – czarodziejem moczarów.

Mnie ten album zauroczył. Mogę godzinami oglądać zdjęcia  żurawi, bocianów czarnych, czapli białych,  szarych, perkozków,  gągołów, kszyków, krzyżówek, czajek a nawet kawek  i wielu, wielu innych ptaków w locie, tokowaniu, polujących, kąpiących się i odpoczywających.  Jest to duża i gruba książka,  o niestandardowych wymiarach, trudno dla niej znaleźć miejsce na typowym regale. Ale naprawdę warto ją mieć aby móc do woli nacieszyć oczy pięknymi fotografiami. Ze swojej strony – szczerze polecam.

Więcej na stronie internetowej: https://www.przyrodnicze.pl/warmia-ptasi-raj-cat-364-id-8081.aspx

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.