WIRTLANDIA wydała złotą monetę z żurawiem.

Złoty Żuraw - pierwsza złota moneta wirtualnego państwa Wirtlandii

► Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że w Internecie funkcjonują wirtualne państwa, mające swoje konstytucje, parlamenty, rządy, premierów i prezydentów, często także królów i książęta, swój hymn, flagę i oczywiście – obywateli. Jednym z takich państw, uznawanych za pierwsze w świecie wirtualne niepodległe państwo bez terytorium, jest Wirtlandia (Wirtland). Państwo powstało 14 sierpnia 2008 r. zainicjowane przez grupę społeczną, poszukującą nowych form współżycia społecznego ponad granicami, separatyzmami i z dala od realnej polityki. Wirtlandia jest demokracją parlamentarną, a rządzi nią Kanclerz. W 2009 r. w Wirtlandii zarejestrowała się Partia Antywojenna. Obecnie społeczeństwo tego kraju składa się z Wirtlandczyków i turystów. Każdy może zostać obywatelem Wirtlandii (np. jako jej rezydent), jeśli wyśle na stronę wirtland.com list, w którym się zaprezentuje.

Na stronie internetowej “Wiadomości Zbieraczy Monet” (Coin Collecting News – COINLINK) w dniu 15 marca 2011 r. ukazał się artykuł opisujący wygląd najnowszej numizmatycznej ciekawostki kolekcjonerskiej.  Wirtlandia wydała swoją pierwszą złotą monetę, nazywaną „Wirtlandzkim Żurawiem” (Wirtland Crane) lub „Złotym Żurawiem” (Gold Crane). Moneta powstała we współpracy ze znanym w świecie numizmatyków projektantem, Danielem Carr i jego firmą „Moonlight Mint”.  Na awersie widać piękną sylwetkę migrującego żurawia w locie. Ma on symbolizować wolność bez przeszkód w postaci granic i terytoriów.  Na rewersie wytłoczony jest herb Wirtlandii.
Ta ważąca 1/10 uncji (3,2 grama) i wybita w 24-karatowym złocie moneta, jest sprzedawana on-line, prosto z mennicy pod adresem: https://tinyurl.com/lgpfh7, wraz z oficjalnym certyfikatem autentyczności. Jej aktualna cena to ok. 95 euro.

Źródło:  https://www.coinlink.com/News/press-releases/wirtland-crane-the-first-gold-coin-from-a-cybercountry/

6 Responses so far.

 1. Agata pisze:

  Czego to ludzie już w internecie nie wymyślą. No ale zawsze jest jakaś szansa zostać prezydentem czy królem choć w wersji internetowej.

 2. Al pisze:

  Jak się ludziom nudzi, to różne rzeczy wymyślają,ważne, że nie szkodzą nikomu

 3. Hanka pisze:

  Dodam jeszcze, że tu: https://wirtland.blogspot.com/2008/08/first-postage-stamp.html można znaleźć informację o pierwszym znaczku wydanym dla potrzeb korespondencyjnych w Wirtlandii. Znaczek pokazuje żurawia. Takiego samego żurawia wdrukowano w kubki do picia. Fajny wirtualne państwo. Wyczytałam, że ma obecnie 1641 Wirtlandczyków.

 4. Hanka pisze:

  … 1651! Sorry, pomyliłam się.

 5. Agata pisze:

  To i my możemy założyć Ptasiland, stworzymy wirtualne wymarłe gatunki ptaków, przyjazne środowiska naturalne, z komunikacji to koń albo na piechotkę ;) i takie tam…..

 6. Hanka pisze:

  Ty wiesz, Agata, że to zupełnie niezły pomysł? Ja – na osiołku :) Albo nie, po co go męczyć. Koniecznie muszą być kaktusy na tym wirtualnym lądzie i dużo krzaczków dla wróbelków :) )

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.