Jak chronic ptaki drapieżne

► O celowości ochrony ptaków drapieżnych przekonywać nikogo światłego nie trzeba.
Jak zwykły zjadacz chleba może przyczynić się do ochrony tych najpiękniejszych z ptaków.
Jest to możliwe na kilka sposobów:

- można wspomóc finansowo Program Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt ” SOKÓŁ”

https://www.peregrinus.pl/index.php?pokaz=spons_opp

- nie kupować żadnych ptaków drapieżnych żywych czy spreparowanych a o próbach takiej sprzedaży zawiadamiać Policję. W Polsce wszystkie ptaki drapieżne są pod ochroną i wszelkie próby handlu nimi są przestępstwem, również ich przetrzymywanie jest łamaniem prawa .Oczywiście nie dotyczy to osób uprawnionych co reguluje ustawa o ochronie przyrody i prawo łowieckie. Próby takiego handlu można stosunkowo często spotkać na aukcjach internetowych, należy wtedy powiadamiać administratorów o próbie sprzedaży niedozwolonego przedmiotu.

- zwalczać wszelkiego rodzaju mity o drapieżnikach poprzez edukację młodzieży, realizuje to Towarzystwo Miłośników Ptaków Drapieżnych i Sokolnictwa Polski Zakon Sokolników oraz Gniazdo Sokolników i Komitet Ochrony Orłów.

- otaczać ochroną miejsca gniazdowania i reagować na próby ich niszczenia, zdarza się to szczególnie na terenach wiejskich. Ochrona miejsc gniazdowania dla zwykłych ludzi oznacza nie niepokojenie ptaków w okresie wychowywania młodych. Najlepiej informację o miejscu gniazdowania zachować dla siebie, niestety zdarzają się wypadki ścięcia drzew razem z gniazdem.

- wreszcie obserwować ptaki drapieżne w naturze i delektować się ich pięknem. Jest to możliwe nawet w dużych miastach, wystarczy dokładnie przyjrzeć się wieżom kościołów czy innych wysokich budowli a jest wysoce prawdopodobne, że ujrzymy tam pustułkę -ślicznego małego sokoła którego liczebność na szczęście rośnie, szczególnie w miastach. Właśnie w miastach jest możliwe niewielkim kosztem, montowanie sztucznych gniazd – budek lęgowych dla pustułek, są one chętnie zasiedlane przez ten gatunek. W ten sposób można przecież mieć ” własne” dzikie pustułki. Projekt budki lęgowej i sposób jej montowania zamieszczę wkrótce.

CHWAL ĆWIK
Autor: Andrzej Fijałkowski

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.