Niebezpieczna ślina dla naszych ptaków

► Z tym zagadnieniem możemy często się spotkać, nawet nie zastanawiając się nad ich skutkami.

Ślina kota toksyczna dla ptaków

Kocia ślina zawiera bakterie, która może się okazać fatalna w skutkach dla naszych ptaków o ile w porę nie podamy antybiotyku.
Niewielka ilość śliny kota na piórach ptaka jest wystarczająca do powstania infekcji, które mogą zakończyć się śmiercią dla ptaka. Jeżeli kiedykolwiek zdarzy się, że nasz ptak miał choć mały kontakt z kotem powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Ślina kotów zawiera bakterie rodzaju Pasteurella, która znajduje się w ich florze bakteryjnej i jest nie szkodliwa dla kotów, psów i ludzi natomiast w ciągu 24 godzin bakterie te namnażają się bardzo szybko w organizmie ptaka i potrafią rozłożyć jego cały system poprzez zatrucie krwi.
Lekarze weterynarii zazwyczaj nawet bez widocznych obrażeń rozpoczynają antybiotykoterapię w ciągu 12 godzin od takiego kontaktu, co ratuje często życie ptaka.
Z licznych doświadczeń opisanych w różnych źródłach wynika, że ptak, który miał kontakt z śliną kota szybko tracił życie z nieznanej przyczyny, co nazwane zostało przez niektórych „syndromem kota”.

Ludzka ślina

Opiekunowie ptaków bardzo często wyrażają swoje uczucia do swoich pupili poprzez pocałunki. Jednak te gesty mogą dla ptaków okazać się niebezpieczne z czego często nie zdajemy sobie sprawy.
Weterynarze nie zalecają bardzo bliskich kontaktów ptaków z człowiekiem, głównie chodzi tu o tak zwany „pocałunek”.
Ludzka ślina nie jest oczywiście toksyczna sama w sobie i ptak nie może zarazić się od człowieka zwykłym przeziębieniem. Jednakże ślina wszystkich ssaków może zawierać bakterie, które doprowadzają do rożnego rodzaju schorzeń jak rożnego typu przeziębienia, zakażenia zatok, płuc, tchawicy, oraz zaburzenia żołądkowo jelitowe lub organów wewnętrznych, czasami bakterie opryszczki. Dla ptaka o słabym systemie immunologicznym bakterie te mogą prowadzić do poważnych infekcji lub nawet mogą okazać się śmiertelne.
W naszej jamie ustnej jest wiele mikroorganizmów, które mogą doprowadzić ptaka do choroby, dlatego nie powinniśmy dopuszczać do takich kontaktów z naszymi ustami, jak też unikać rozdrabniania pokarmów dla naszych ptaków w ustach.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.