Obrączkowanie ptaków w hodowli

► Obrączki to „ptasia wizytówka” zarówno tych hodowlanych jak i tych w naturze.
Pierwsze obrączkowanie ptaków trwałymi obrączkami zapoczątkował prawdopodobnie w 1899 roku Duński nauczyciel gimnazjalny Hans Christian Cornelius Mortensen z Viborga. Wprowadził on metalowe (cynkowe, potem aluminiowe) obrączki z napisem, adresem, literami i numerem umożliwiającym rozpoznanie konkretnego ptaka. W ten sposób oznakował 165 szpaków w naturze. Tę datę przyjmuje się za początek naukowego, nowoczesnego obrączkowania.

Każdy profesjonalny hodowca powinien obrączkować ptaki.
Pierwszym celem jest zaznaczenie ptaka, by nie kojarzyć brata ze siostrą w celu uniknięcia chorób genetycznych. Przez to również ptak nie jest anonimowy, znamy jego pochodzenie, oraz wiek. Przy zakupie ptaka mamy gwarancję, że pochodzą one z hodowli, a nie zostały wyłapane z natury.
Zaobrączkowany ptak ma możliwość brania udziału w wystawach i konkursach.
Każdy dobry hodowca powinien prowadzić Księgę Lęgową i wpisywać do niej zaobrączkowane ptaki z danej pary według numeru.

Obrączkujemy ptaka urzędowymi obrączkami wydanymi przez Polską Federację Ornitologiczną w wieku od 6 do 11 dni w zależności od gatunku, zamkniętymi pierścieniami, które posiadają swój kolor jak i opis. Aby posiadać takie obrączki należy należeć do Polskiej Federacji Ornitologicznej. Takie obrączki są wydawane na kolejny rok hodowcom pod koniec każdego roku.

Obrączkując ptaka należy pamiętać, że ptak będzie zaobrączkowany na całe życie, dlatego więc średnica obrączki musi być dopasowana do danego gatunku dorosłego ptaka.
Międzynarodowe porozumienie Konfederacji Ornitologicznej ptaków hodowlanych ustanawia również kolor obrączki, który w każdym roku jest inny. Kolory obrączek są bardzo przydatne w hodowli zwłaszcza w dużych wolierach, ponieważ hodowca na pierwszy rzut oka może określić przy wyłapywaniu ptaka jego wiek.

Jak odczytać symbole na obrączce

J141 insygnium hodowcy
08 rok
022 nr. kolejny obrączki
PFO Polska Fereracja Ornitologiczna

Inne obrączki

Istnieją również obrączki, które robią hodowcy na zamówienie a nie są związkowymi obrączkami.

AJ inicjały hodowcy
011 nr kolejny obrączki
09 rok
PL kraj Polska

Znaczniki

Do znakowania ptaków w hodowli używane są również tz „znaczniki”, które są wykonane z kolorowego tworzywa sztucznego zakładane dorosłym ptakom. Są również znaczniki oferowane w sprzedaży jako obrączki zaciskowe, które zakłada się dorosłym ptakom, są wykonane z aluminium. Oferowane w różnych kolorach i rozmiarach, posiadające tylko nr kolejny znacznika. Używane na własny użytek, które łatwo jest usunąć z nogi ptaka jeśli zachodzi taka potrzeba.

Najnowsza metoda znakowania ptaków

Elektroniczne znakowanie papug „czipowanie”. Zaczipowany ptak posiada swój unikatowy numer niesiony przez czipa natomiast właściciel otrzymuje kod paskowy.
Wprowadzenie mikroprocesora „czipu” w postaci zastrzyku pod skórę szyi nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Mikroprocesor jest wielkości ziarenka ryżu. Do tego celu lekarze weterynarii używają mikrochipy różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO, jak również posiadają czytnik do odczytywania mikrochipów, które spełniają normę ISO.

Jak prawidłowo zaobrączkować ptaka

Rysunek z książki Józefa Kuchty " Kanarki" . Za zgodą autora.

Obrączkując ptaki bierze się go delikatnie do ręki, ujmując nogę pisklęcia w dwa palce lewej ręki (duży i wskazujący), układa się trzy palce razem i na nie wciąga obrączkę, przesuwając ją z kolei na nogę. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić tylnego palca.
Po zaobrączkowaniu pisklę trzeba włożyć delikatnie z powrotem do gniazda i oddać samicy, zapisując uprzednio numery obrączek.

Inne w serwisie

Kolory obrączek – paleta barw

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.