Modni neandertalczycy

► Ptasie pióra były cenionym elementem garderoby, przede wszystkim kobiecej, do początków XX w. Jak informuje serwis Discovery, zamiłowanie do nich nie wzięło się znikąd – wykazywali je już neandertalczycy.
Prehistoryczni strojnisie?

Według zespołu włoskich antropologów badających jaskinię Fumane w rejonie Werony, neandertalczycy używali piór w charakterze ozdób. Nasi prehistoryczni kuzyni zamieszkiwali tę część Italii około 44 tys. lat temu. W wykorzystywanych przez nich grotach odnaleziono 660 kości, które przyporządkowano 22 gatunkom ptaków. Autorzy znaleziska opublikowali swoje wyniki na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”. W artykule informują m.in. o nacięciach i zadrapaniach widocznych na kościach skrzydeł, świadczących o celowym pozyskiwaniu z nich dużych piór.

Ozdoby czy jedzenie?

Według podawanych w Internecie informacji znalezione pióra należały m.in. do orłosępa, sępa kasztanowatego, orła przedniego i wieszczka (co by pasowało do siedliska górskiego). Można się też natknąć na wzmianki o kobczyku, grzywaczu i derkaczu. Antropolodzy raczej wykluczają spożywcze wykorzystywanie tych ptaków przez neandertalczyków, jak również używanie przez nich piór do produkcji strzał. Teza o stosowaniu przez naszych kuzynów ozdób nadal jednak wzbudza w środowisku naukowców duże kontrowersje.

Źródło: https://kopalniawiedzy.pl/

Antoni Marczewski

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.