Trucizny w otoczeniu ptaków

► Utrzymywanie ptaków w naszych domach daje nam wiele satysfakcji, ale również i przysparza problemów, których chcemy zawczasu uniknąć. Wiąże się to również z naszą dużą odpowiedzialnością jak i określoną wiedzą, którą musimy zdobyć, aby uniknąć niepotrzebnym problemów. Z wielu zagrożeń nie zdajemy sobie nawet sprawy i jesteśmy nieświadomi, z czym nasze ptaki mogą się spotkać w naszym mieszkaniu, a co nam zupełnie nie zagraża.

Trująca dezynfekcja

W dobie super środków chemicznych, którymi dezynfekujemy nasze mieszkania, a które to są coraz bardziej skuteczne w walce z zarazkami, ulepszane i doskonalone przez renomowane firmy, które zachęcają nas super reklamami mamy szeroki wybór takich środków.
Ptaki w naszych domach nie tylko mogą zatruć się jedząc coś, co mogłoby im zaszkodzić, chociaż o tym też należałoby wspomnieć, ale również mogą zatruć się oparami takich środków, które używamy do dezynfekcji czy mycia, czyszczenia lub innego przeznaczenia. Niektórzy z nas mogą być bardzo wspaniałomyślni i nawet użyć takich środków do dezynfekcji ptasich klatek, wolier czy pomieszczeń, nie zastanawiając się nawet, czym może to grozić. Tutaj chciałabym np. podać przykład domestosa, który jest tak często używany w naszych domach, a jest bardzo silnym środkiem, któremu nie oprą się według reklam „miliony bakterii” pamiętajmy jednak, że ten złoty środek tworzy odporną na spłukiwanie warstwę i myjąc nim pomieszczenia dla ptaków narażamy ptaki na silne zatrucie, którego efektem będzie śmierć ptaka. Do dezynfekcji klatek używajmy tylko produktów do tego celu przeznaczonych, które zakupimy w profesjonalnych sklepach lub lecznicach weterynaryjnych.

Trujące opary

Poważnym zagrożeniem zatrucia dla ptaków mogą być również opary wydobywające się z kuchni, używany spray owadobójczy, opary ze schnącego kleju, spraye kosmetyczne, perfumy, odświeżacze powietrza, detergenty, farby do włosów, amoniak, aceton w zmywaczu do paznokci, który używamy, benzyny, nafty, kwasy, środki do czyszczenia mebli, szyb. Pamiętajmy, iż ptaki mają bardzo wrażliwy system układu oddechowego i to, co nie zaszkodzi nam, lub innym naszym domowym zwierzakom może zabić ptaka. Nie koniecznie taki preparat musi się dostać do organizmu poprzez drogę pokarmową. U ptaków i innych zwierząt do zatrucie dochodzi tak jak u ludzi poprzez drogę pokarmową, oddechową i skórną.

Trujące ozdoby, zabawki, akcesoria

Innym źródłem zatrucia może być ołów, albo ocynk – czyli użycie przedmiotów do ozdoby klatki, czasami wykonanie z czegoś, co już jest nie przydatne w domu na zabawkę dla papugi, druty, farby, (chociaż te przez ostatnie lata są produkowane jako bezołowiowe). Czasami wykonujemy regały dla ptaków ze starych mebli, a te mogą być przyozdobione ołowianymi elementami. Ocynk, którym są powleczone pręty klatki zazwyczaj nie szkodzi, ale tu należy pamiętać, że umieszczanie pokarmu wciskając bezpośrednio owoce między pręty klatki już jest niebezpieczne i bardzo szkodliwe, ponieważ kwasy owocowe rozpuszczają ocynk, który wchłania się w owoc i nasze ptaki spożywając w ten sposób pobierają ocynk, którym się zatruwają, ten mały delikatny organizm nie poradzi sobie z taką trucizną. Dlatego podając pokarmy unikajmy takiej formy bezpośredniego kontaktu produktu z prętami ocynkowanymi.

Trujące pokarmy

I na koniec te trucizny, które ptaki mogą spożyć i tu podstawowym źródłem są zielone rośliny, które moglibyśmy użyć do ozdoby klatki, czy te, które zdobią nasze mieszkanie, aż wreszcie te, które nieświadomi sami podamy ptakom do konsumpcji.
Tu chciałam wymienić liść rabarbaru, liście pomidora, ziemniak- młode pędy, tytoń, szczaw, awokado, grzyby. Zapraszam do listy roślin szkodliwych i trujących.

Objawy, które towarzyszom zatruciom

Drgawki, paraliż, depresja, osłabienie, ogólny zły stan ptaka, krwawe wodniste odchody.

Opracowania: A.Janik

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.