Podawanie antybiotyków ptakom

► Antybiotyki to leki działające bakteriobójczo lub bakteriostatycznie (czyli hamująco na rozwój bakterii). Antybiotyki dzielą się na kilka grup, co w tym temacie nie jest istotne. Działają tylko i wyłącznie na bakterie! Nie działają one przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo ani przeciwgrzybiczo. Leków tych nie podaje się ani profilaktycznie ani bez konkretnego powodu (np. fachowo rozpoznana choroba bakteryjna, badanie kału lub wymaz z gardła/wola potwierdzony antybiogramem). Każdy antybiotyk należy podawać ściśle z zaleceniami, gdyż przedawkowanie lub zbyt długie podawanie antybiotyków może spowodować wiele działań niepożądanych (m.in. biegunki, niewydolność nerek, wątroby, uszkodzenie szpiku kostnego, osłabienie odporności, podatność na infekcje grzybicze).

Czasami można usłyszeć opinię, że ten antybiotyk jest dobry, a inny nie. Nie ma złych antybiotyków, są tylko nietrafione.

Ptakom najłatwiej podawać antybiotyki z wodą do picia. Roztwory należy przygotowywać zawsze świeże, gdyż większość antybiotyków po kilku godzinach od rozrobienia traci swoje właściwości (z powodu działania promieni słonecznych, temperatury lub innych). Dużym problemem jest podawanie antybiotyków papugom, gdyż potrafią one nie pić nawet przez kilka dni (np. papugom trzymanym w wolierach zewnętrznych wystarcza woda deszczowa lub poranna rosa zlizywana z krat lub wyposażenia woliery). Jeśli jest to duża papuga – można podać antybiotyk bezpośrednio do dzioba lub w iniekcji podskórnej albo domięśniowej.

Mój sposób na podawanie antybiotyków z wodą:

Przede wszystkim należy odstawić wszystkie „mokre” pokarmy. Następnie zabrać poidło na noc i rano przygotować roztwór antybiotyku. Nalać do poidła i podać na 3-4 godziny ptakom do picia. Po 3-4 godzinach zabrać poidło, dokładnie opłukać. Wieczorem zrobić nowy roztwór i znowu podać w poidle na 3-4 godziny. Zabrać na noc i tak przez 5-7 kolejnych dni (w zależności od antybiotyku). Taki sposób podawania daje nam gwarancję, że ptak pobierze antybiotyk oraz że antybiotyk będzie świeży.

Po każdej antybiotykoterapii polecam podawanie ptakom probiotyków lub jak kto woli” dobrych bakterii”. Najłatwiejszym sposobem jest podawanie Lakcidu (w aptekach bez recepty). Ja podaję go w dawce 1 ampułka na 1/2 litra wody przez 7 dni. Codziennie należy zrobić nowy roztwór. Natomiast od razu po antybiotykoterapii nie jest wskazane podawać ptakom zielonki lub jajka. Należy poczekać z tym kilka dni, aby ptaki miały czas na regenerację swojej flory bakteryjnej jelit. Zbyt wczesne podawanie tych pokarmów może skończyć się biegunką!

Autor: Marcin „yotan” Piskorski

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.