Wiosna

 

fot. Marek Paluch (www.marekpaluch.pl)

► Wiosna to optymistyczna pora roku, wszystko zaczyna budzić się do życia, rozkwita przyroda, zaczyna się czas wiosennych migracji, wkrótce ptaki zaczną zakładać gniazda. Szalony sezon, wielu z nas motywuje do działania, zmian na lepsze, zaczynamy prowadzić aktywniejsze życie mamy wiele planów.

Kto z nas nie tęskni za wiosną i jej przyjemnym powiewem, wśród rozkwitających liści i wesołych treli ptaków?. Już teraz, kiedy stopniały śniegi zaczynamy ją zauważać. Choć tegoroczna zima dała nam się w tym roku bardzo długo we znaki, a słoneczko skąpi nam jeszcze swojego ciepła, to wszystko w około zwiastuje nadchodzą wiosnę i coraz cieplejsze słoneczne dni.

Do swoich siedlisk powracają ptaki, które odleciały od nas na zimę, już wkrótce na trawnikach  zauważymy ptaki zbierające patyki i inne budulce na gniazda. Nadszedł więc czas, aby przerwać dokarmianie ptaków, jeśli mamy jednak ogród, czy działkę możemy zbudować budki lęgowe. Wiele zapewne naturalnych domków i ptasich gniazd w tym roku po zimie  przestało istnieć. Zachęcam więc miłośników ptaków do wiosennych porządków, być może w waszym ogrodzie, parku, czy przydomowej działeczce trzeba wyremontować budkę dla ptaków, do której nie wprowadzili się jeszcze skrzydlaci lokatorzy, lub zrobić im zupełnie nowy domek, do którego  zapewne szybko wprowadzi się nowa ptasia para.

fot. Jacek Drozda (www.rurzyca.pl)

One Response so far.

  1. Hanka pisze:

    Piękne zdjęcia! A wiosna już jest, to widać nawet w miastach. Pojawia się coraz więcej nowych gatunków, np. dzisiaj obserwowałam na swoim osiedlu grzywacza, wcześniej przyleciały sierpówki. Sroki zakończyły budowę gniazda. Natomiast gawrony pracują „w pocie czoła”.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.