„Ptaki Ameryki” najdroższą książką świata

► John James Audubon (1785- 1851) zasłynął jako amerykański przyrodnik, ornitolog i artysta. Na jego cześć w 1866 r. utworzono towarzystwo przyrodnicze National Audubon Society. Audubon przystąpił do badania Amerykańskich ptaków z celem zilustrowania ich w sposób bardziej realistyczny, niż większość ówczesnych artystów. Audubon był ogarnięty wielką pasją poszukiwania w celach naukowych i artystycznych. Myślistwo, rybołówstwo i rysunki zajmowały mu każdą chwilę. Większość swojego życia spędził podróżując po kontynencie obserwując ptaki i zwierzęta bardzo szczegółowo. Jego badania dały początek nowemu spojrzeniu na ornitologię. Prawie wszystkie późniejsze ornitologiczne prace były inspirowane przez jego dzieła.

7 grudnia 2010 roku pierwsze wydanie „The Birds of America” zostało sprzedane na aukcji w Londynie za ponad 10 milionów dolarów. Dzieło” zostało wystawione na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s i okazało się najdroższą książką świata. Nieżyjący John James Audubon za sprawą najdroższej książki świata znalazł się również w Księdze Rekordów Guinnessa.

Według różnych źródeł wydano 170 egzemplarzy. Do dzisiaj zachowało się 119 kopii tej książki z czego aż 108 z nich jest własnością muzeów i bibliotek. Książka zawiera rysunki i opisy naukowe wielu gatunków ptaków, występujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Składa się z około 1000 ilustracji. Prace nad nią trwały przez 12 lat. Audubon przed namalowaniem własnoręcznie ptaki uśmiercał. Po raz pierwszy dzieło Birds of America, zostało opublikowane w czterech tomach między 1827 a 1838.

Oryginalna wersja „Birds of America” zawierająca 435 znanych ilustracji Johna Jamesa Audubona przechowywana jest w New-York Historical Society w Nowym Jorku. Obrazki mają wymiary 90 na 60 centymetrów, autorowi książki zależało, by ptaki były przedstawione w naturalnych rozmiarach. Książka ma wielkość połowy człowieka a rozmiar strony to 94 x 64 cm. Dzieło okazało się też jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie książek w historii druku.

Na stronie adubon.org pod linkiem

 • https://web4.audubon.org/bird/boa/boa_index.html
 • można znaleźć w kolejności alfabetycznej lub w podziale na rodziny zdjęcia prac i opisy oryginalne Johna Jamesa Audubona.

  Skorzystałam ze źródeł:

  czytelnik.pl
  wiadomosci.onet.pl
  wp.pl

  Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.