Empidonka żółtobrzucha nowym gatunkiem dla Zachodniej Palearktyki

 Empidonka żółtobrzucha (Empidonax flaviventris)

fot. Empidonka żółtobrzucha (Empidonax flaviventris)-źródło: wikipedia

► Lista gatunków zaobserwowanych w Zachodniej Palearktyce wzbogaciła się niedawno o kolejną pozycję – empidonkę żółtobrzuchą (Empidonax flaviventris). Ptak pojawił się w Wielkiej Brytanii, wzbudzając w pełni zrozumiałą sensację.

Odkrycie odnotowały nie tylko portale ptasiarskie, lecz również środki masowego przekazu. Poświęcony empidonce artykuł ukazał się m.in. na stronach „Daily Express”. Niewielki brązowy ptak, którego ojczyzną są podmokłe lasy Kanady i północno-wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych, niespodziewanie pojawił się na terenie brytyjskiego hrabstwa Norfolk. Tradycyjna trasa wędrówek empidonek wiedzie w kierunku Meksyku i Ameryki Środkowej – osobnik „wyhaczony” przez Brytyjczyków 25 września w Blakeney Point zboczył z kursu o niemal 6,5 tys. km.

Kiedy rozniosła się wieść o niepozorny ptaszku odpoczywającym na gałęzi klanu nad jednym ze słonawych mokradeł, ani grad, ani silny wiatr nie były w stanie zatrzymać setek spragnionych tego widoku ptasiarzy. Odkrywcą ptaka, który zapewne zapisze się w annałach europejskiej faunistyki, był James McCullum. Zdjęcia można oglądać m.in. na blogu „back in Birdland”.

Tekst: Antoni Marczewski
Fot. Empidonka żółtobrzucha (Empidonax flaviventris) nowym gatunkiem dla Palearktyki Zachodniej (źródło fot.: wikipedia)
Za zgodą autora z portalu: https://www.birdwatching.pl/

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.