Samice wolą inteligentnych partnerów

► W lipcowym wydaniu „National Geographic Polska” Nr 7 (130) str 88, ukazał się bardzo interesujący artykuł. Opisuje on ptaki z australijskiego kontynentu – Altanniki (Ptilonorhynchidae). O tych ptakach pisze się, że inteligentne samce są bardziej atrakcyjniejsze dla partnerek.

Samce tego gatunku ptaków w niebywały sposób budują wysokie altanki przypominające szałasy, które w zależności od gatunku osiągają nawet 1,5 metra wysokości, 2 metry szerokości, z pomysłowo zdobionym dziedzińcem. Artykuł opisuje, że samce tych ptaków w zadziwiający sposób artystycznie układają kwiaty, liście, grzyby, a to wszystko robią dla swojej partnerki, by jej zaimponować swoimi umiejętnościami i kolorowymi skarbami, które uda im się zgromadzić: muszle ślimaków, liście, kwiaty, pióra, kamienie, a nawet małe kawałki szkła, owoce. Wszystko to odzwierciedla indywidualny gust danego osobnika.

Bardzo spodobała mi się alejka ułożona z niebieskich kamyków i wprost nie mogłam uwierzyć, że wykonał to jeden maleńki ptaszek ważący zaledwie 100 gram, by przypodobać się swojej samicy. Nic więc dziwnego, że ptaki te są obiektem zainteresowań naukowców, którzy dopatrują się w nim cech ludzkich i przebłysków kultury, a słynny biolog Jare Diamond według podanego artykułu nazwał te ptaki ” najbardziej ludzkimi spośród ptaków”

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.