Co się dzieje z ptakami z rejonu Czarnobyla?

► Największa katastrofa w dziejach elektrowni atomowych miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu na Ukrainie. Doszło wówczas do awarii reaktora, w wyniku czego nastąpiła eksplozja, a do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażony został znaczny obszar Europy.

Jak podaje portal Kopalnia Wiedzy, naukowcy z wielu krajów, w tym z Norwegii, Francji, Ukrainy, Włoch i USA od lat badają owady i ssaki w strefie zamkniętej wokół Czarnobyla, a m.in. stwierdzają spadek ich liczebności. Ostatnio, zajęli się ptakami. Zespół badawczy poprowadzili Profesor Timothy Mousseau i dr Anders Moller. Dokonali odkrycia, które zadziwiło świat, a przy tym na razie brak jest racjonalnego i jednoznacznego rozwiązania zagadki. Okazało się, że młode ptaki w wieku poniżej roku, mają mózgi o 5% mniejsze niż osobniki z tego samego gatunku i w tym samym wieku, ale nie narażone na oddziaływanie podwyższonego promieniowania tła. Co więcej, stwierdzili, że w okolicach Czarnobyla z wielu jaj w ogóle nie wykluwają się ptaki, a część z tych, które się wykluwają – nie przeżywa.

Naukowcy wysuwają różne hipotezy, np. że mózg tych ptaków obkurcza się z powodu niedoboru przeciwutleniaczy, niezbędnych do walki ze stresem oksydacyjnym innych organów ptasiego ciała. Również zmniejszanie się liczby owadów na tym terenie może być przyczyną gorszego rozwoju mózgu. Nadal brak jest odpowiedzi na wiele pytań. Np. dlaczego zjawisko to dotyczy przede wszystkim ptaków młodych i czy u ptaków starszych wielkości mózgu są normalne? Czy można postawić tezę, że podwyższone promieniowanie zmniejsza mózg? Czy może to dotyczyć także ludzi?
Naukowcy wyniki swoich badań opublikowali w internetowym czasopiśmie naukowym „PLoS One”.

One Response so far.

  1. Agata pisze:

    Teraz więcej będziemy mieli takich rejonów ….

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.