Papugi na balkonie w Australii

► Papugi są bardzo inteligentnymi (i cwanymi) ptakami – nie tylko te, które znamy z klatek lub utworzonych w Europie populacji, jakie można zobaczyć np w Niemczach, Hiszapnii, Grecji i innych krajach (pisałam kiedyś o tym na forum „Bociany z Przygodzic”, w temacie o ciekawych obserwacjach innych ptaków: https://bocianyzprzygodzic…id=20625#p20625 ).

Ale nie takie papugi chcę tutaj pokazać, tylko te, które żyją na wolności w Australii, gdzie nikogo nie dziwi, że zalatują ludziom na balkon i korzystają z dokarmiania.

Niżej filmik, jaki przesłał członek Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) – Dimitris Bertzeletos, mieszkający w Australii. Informacja
była któtka: …”Papugi na moim balkonie, zajadają sobie ziarno (mieszanka dla papug przyp. E.S.). Jak otwieramy drzwi balkonowe, wchodzą nam nawet do mieszkania, mało płochliwe, przy odrobinie cierpliwości można je karmić z ręki”…

Filmik nakręcił Dimitris kilka dni temu w Bateman’s Bay, South East Coast, New South Whales, Australia – widać na nim cztery samce szkarłatki królewskiej Alisterus scapularis i jednego osobnika rozelli królewskiej Platycerus elegans.

Autor: Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)

Rozelle królewskie Platycercus Elegans oraz szkarłatki królewskie Alisterus scapularis z powodzeniem są hodowane w polskich hodowlach i utrzymywane wśród miłośników tych papug.

Papugi to bardzo inteligentne ptaki z wyjątkowymi zdolnościami uczenia się, w naszym serwisie przybliżaliśmy min. kilka ciekawostek na temat papug różnego gatunku. Okazuje się, że szybko się uczą, czują rytm, stają się świetnymi kompanami człowieka, dlatego tak często wykorzystywane w cyrkach i wszelkich parkach rozrywki.

Bardzo łatwo naśladują mowę ludzką w szczególności znana jest z tej zdolności szara papuga żako Psittacus erithacus- tutaj sławny stał się samiec żako i imieniu Alex, był przedmiotem badań nad inteligencją tych papug. Papuga ta posiadała zasób około 150 słów zdając sobie sprawę z tego, co znaczą, a także umiejętnie je wykorzystywała. Według właściciela i trenera Alexa, doktor Irene Pepperberg, ptak potrafił przełożyć to, co postrzegał na formę zrozumiałą dla ludzi za pomocą słownictwa, które zapamiętał.

Wśród papug znalazły się również te, które ratowały życie człowieka sygnalizując swoim właścicielom o zbliżającym się niebezpieczeństwie, te które zaginęły i wyrecytowały swój adres zamieszkania, również te, które były używane do przestępczości – tu podam przypadek ostatnio opisywany na portalach informacyjnych o papudze Lorenzo z Kolumbi, gdzie wg źródeł szkolenie i wystawianie papug na czatach jest dosyć popularne wśród kolumbijskich gangów narkotykowych. Jak podaje portal https://www.kalisz.wyliczanka.pl „Lorenzo zyskał sławę, bo w czasie wywiadu dla dziennikarzy krzyczał po hiszpańsku ”Uciekaj! Uciekaj! Złapią cię”. Należy tu też wspomnieć, że niesamowita atrakcyjność papug sprawia, że stały się niestety również żywym towarem nielegalnie wyłapywanym i przemycanym do Europy.

W krajach, gdzie papugi żyją na wolności, tak popularne jak u nas gołębie, zdarzają się i takie papugi, które okazją się bardzo zuchwałe względem ludzi – tutaj przykład papugi kea z Nowej Zelandii, która porwała torbę z luku bagażowego na postoju autobusu turystycznego, w której był paszport szkockiego turysty. Te w parkach dokarmiane często przez ludzi, zwłaszcza przez turystów zachwyconych taką fruwającą atrakcją, są bardzo śmiałe a niekiedy nawet uciążliwe.

Piękne są widoki parku, w którym buszują papugi na wolności, ale u nas możemy je jedynie zobaczyć w ZOO lub prywatnych hodowlach. Tych którzy jeszcze nie widzieli zdjęć i relacji z prywatnej wyprawy do Kurandy w Australii jednej z naszych czytelniczek Barbary Ogonowskiej zapraszam do tematu Birdworld Kuranda w Australii , gdzie zobaczymy wiele zdjęć ptaków, w tym papug również fruwających na wolności w parkach.

 

A. Janik

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.