Projekt „Blisko Bocianów”

► Projekt obserwacji kamerą internetową gniazda bocianów białych „Blisko Bocianów” odbywa się w ramach programu Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PwG OTOP) i jest częścią monitoringu i ochrony bociana białego na terenie Południowej Wielkopolski. Koordynatorem projektu jest Paweł T. Dolata, lider Południowowielkopolskiej Grupy OTOP.

Gniazdo, które obserwuje rzesza internautów z Polski i zagranicy, znajduje się w Przygodzicach, koło Ostrowa Wielkopolskiego

Dla pary kamerowych bocianów od początku projektu w 2006 roku, w konkursie dla internautów zostały wybrane imiona Przygoda i Dziedzic. Samica w tym roku zniosła 5 jaj (podobnie było w 2006, 2007 i 2008 roku). W tym roku pierwszy bocian pojawił się na gnieździe z krótką wizytą 28 marca, natomiast 6 kwietnia jeden z boćków, który okazał się samicą zawitał w gnieździe na stałe. W dwa dni później dołączył do niej samiec. W roku poprzednim, jako pierwszy (tak jak to bywa zazwyczaj) pojawił się samiec, tak więc tegoroczna „zamiana ról” zdziwiła obserwatorów. Bociany nie pozwoliły swoim ulubieńcom zbyt długo czekać na pierwsze jaja: już 11 kwietnia samica złożyła w gnieździe pierwsze jajo, uzupełniając komplet do pięciu jaj z dniem 19 kwietnia.

Szczegółowe podsumowanie z przebiegu składania jaj można przeczytać na stronie PwG OTOP: https://www.pwg.otop.skygr…show_all&no=183 Inkubacja przebiegła pomyślnie i 15 maja 2009, w 34 dniu od dnia złożenia pierwszego jaja z niedużą różnią czasu wykluły się dwa pisklęta, trzecie pisklę dołączyło do rodzeństwa 16 maja, czwarte 18 maja a piąty, najmłodszy bocian został zauważony poza skorupką 20 maja. Relacje z przebiegu klucia młodych można przeczytać na stronie PwG OTOP: https://www.pwg.otop.skygr…show_all&no=192 W tekście można też porównać klucia z poprzednich lat.

W obecnym czasie młode bocianki dorastają i potrzebują bardzo dużo pokarmu. Przygoda i Dziedzic, na zmianę niestrudzenie żerują w pobliskich okolicach Doliny Baryczy, aby zaspokoić głód swoich piskląt, w których wykarmienie muszą włożyć wiele trudu.

Przygodzicka para w bardzo szybkim tempie podbiła serca tysięcy intrernautów z całego świata, którzy na co dzień obserwują bacznie ich zmagania i dorastanie młodych. To chwile wzruszeń, emocji i radości, a wszystko to można obserwować na bieżąco nie wychodząc z domu.

Kamerowe bociany można obserwować na żywo na https://www.bociany.ec.pl

Od 2007 roku w ramach projektu działa też forum dyskusyjne, https://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/forums.php prowadzone przez Evę Stets, członkinię PwG OTOP. Na forum można znaleźć sporo informacji o przygodzickich bocianach z danymi z poprzednich sezonów lęgowych i oczywiście bieżące obserwacje bocianiej rodziny z Przygodzic. Znajdziemy tam również wiele wiadomości i informacji o innych bocianach białych a także, bocianch czarnych i innych ptakach.

Źródło: Forum „Bociany z Przygodzic” na podstawie informacji Evy Stets

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.