Mewa romańska w Grecji

Wysepka z kolonią mew fot. Eva Stets

► Mewa romańska Larus michahellis jest najczęściej spotykaną mewą w Grecji.

 

W miastach (tu dla przykładu Alexandroupolis w północnej Grecji) te ptaki są na tyle przyzwyczajone do ludzi, że nie są z zasady bardzo płochliwe.

W 2009 roku zaciekawiło mnie kilka osobników, które zaobserwowałam przy małym parku niedaleko morza. Spacerowały spokojnie po parkowych „uliczkach” i trawnikach (fot.1), w pobliżu miejskich gołębi (ale nie razem z nimi). Dalej, już przy morzu kilka następnych mew z tego gatunku w tym także młodszych osobników (fot.2) i jedna, która chciała „udowowodnić”, że mewy są naprawdę wszystkożerne – z frytką w dziobie (fot.3).

fot 1 Eva Stets

Warto tu dodać, że na fot. 1 i 3 również nie są to jeszcze w pełni dorosłe (adult) ptaki, co widać np: po ubarwieniu piór (skrzydła nie są w pełni szare), dziobie, który nie ma jeszcze wyraźnie wykształconej charakterystycznej „czerwonej kropki” w dolnej części i nogach, które nie nabrały jeszcze intensywnego żółtego koloru jak u dorosłych.

W Grecji można je obserwować także podczas obrączkowania.
Konkretną kolonię mew romańskich odkrył kilka lat temu belgijski ornitolog Didier Vangeluwe i od tego czasu z ramienia Evros Delta Visitor Centre regularnie co roku odbywają się na tej małej wysepce akcje obrączkowania tych ptaków.

17 maja 2010 roku miałam okazję po raz kolejny brać udział w obrączkowaniu mew romańskich w Zatoce Trackiej koło Arogi (pomiędzy miastami Komotini i Xanthi).
Nad naszymi głowami krążyły dorosłe gotowe do ataku (lepiej nie patrzeć w górę, bo mogą faktycznie zaatakować), pisklęta znajdywaliśmy w gniazdach na ziemi, ukryte w roślinności. Wyraźnie można było zauważyć różnicę wieku wśród niektórych młodych (nie wszystkim można było założyć obrączki, bo niektóre z nich były na to za małe).
Końcowy wynik z tej akcji, to 265 wszystkich zaobrączkowanych piskląt (więcej niż w 2008 i 2009 roku).

fot. 2 Eva Stets

Na zdjęciach:

- pisklęta z różnych gniazd (widać różnicę wieku) – fot.4, 5
- niewyklute jaja – fot.6

Pozdrawiam
Eva Stets
wolontariat Evros Delta Visitor Centre

Tekst za zgodą autora z serwisu https://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/forums.php

 

 

 

fot 3 Ewa Stets

fot. 4 Eva Stets

fot. 5 Eva Stets

fot. 6 Eva Stets

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.