Pierwsze bociany w Grecji

fot. Eva Stets

► Bocian biały najliczniej występuje w Polsce – jego populacja sięga ok. 40 tys. par i jest największa na świecie. W Grecji, wg ostatniego Spisu Bociana Białego liczebność tych ptaków oceniono na przeszło 2 tysiące par, ale i tu również, podobnie jak w Polsce przylot bocianów do gniazda kojarzy się z rodzącą ponownie przyrodą i końcem zimy. Klimat jest tu co prawda łagodniejszy niż w Polsce, jednakże tereny, na których gniazdują greckie bociany nie przypominają turystycznej, upalnej Grecji.
Najwięcej bocianich gniazd można spotkać tu w północnej części kraju w rejonie Tracji i Macedonii, sporo bocianich gniazd jest także w środkowej Grecji.
Mimo to, jest tu jednak o kilka stopni cieplej i bliżej z Afryki, tak więc bocian biały do Grecji wraca do gniazda trochę wcześniej niż w Polsce.

fot. Eva Stets

Obserwuję bociany na terenach Tracji w północnej Grecji. Cieszy mnie widok pierwszych boćków na gnieździe i świadomość, że po dalekiej podróży powróciły „na swoje”.
Pierwszego bociana w tym roku zobaczyłam 15 marca na wsi Maggana, niedaleko miasta Xanthi a niedaleko, na drugim gnieździe siedzał też drugi bociek. I tak się zaczęło. W kilka godzin później dostałam informację, że o godzinie 17:40 przyleciał pierwszy bocian do wsi Vafejka (Tracja). Gniazdo na jakim się pojawił jest tym, którego platforma była wymieniana na nową w ubiegłym roku. Więcej na ten temat z opisem całej akcji można przeczytać na forum „Bociany z Przygodzic”

Do wspomnianej wsi pojechałam 16 marca, aby zobaczyć kolejnego pierwszego boćka. Oprócz tego bociana, opodal na gnieździe siedział już drugi bocian.
Nie były to jednak pierwsze w tym roku obserwacje bocianów – dzień wcześniej p. Lila Karta z Lakes Koroneia and Volvi Agency zauważyła na gnieździe w Loutra Apollonias jednego bociana i w tej samej okolicy 2 inne boćki, żerujące na łąkach.

fot. Eva Stets

W okolicach Jeziora Kerkini (ok.100 km od Salonik) 15 marca obserwcje prowadził Christos Vlachos, z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego, ale udało mu się zobaczyć tylko piątkę bocianów. Określenie „tylko” nie jest tu gołosłowne – rok wcześniej, w dniu 14 marca 2008 odnotowano w tym rejonie aż 25 bocianów – w tym 10 par na gniazdach!
17 marca w północnej Tracji, niedaleko miasta Didimoticho na gniazdach udało mi się zaobserwować dwa bociany na jednej z wsi a pod wieczór, w drodze powrotnej zobaczyłam jeszcze jednego boćka. W następny dzień, p. Aris Christidis, zauważył niedaleko miasta Kavala w północnej Grecji 6 bocianów białych (na osobnym gnieździe każdy).

Powyższe informacje należą do pierwszych obserwacji bocianów w Grecji wiosną 2009 roku, notowanymi przez Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS-Hellas) – warto tu zaznaczyć, że tegoroczne boćki zaczęły wracać do Grecji o parę dni później niż w roku poprzednim.

Porównując dawniejsze dane – okres ten, mimo kilkudniowej różnicy – jest terminem powrotu greckich bocianów na gniazda.
Teraz pozostaje więc czekać na wiadomości o pierwszych boćkach w Polsce i życzyć im szczęśliwego powrotu do domu.

Więcej, dokładniej i na bieżąco na ten temat można przeczytać na forum „Bocianów z Przygodzic” w dziale pt „Bociany: obserwacje”: https://bocianyzprzygodzic…id=12590#p12590
Temat można uzupełnić własnymi obserwacjami z różnych rejonów Polski.

fot. Eva Stets

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.