Uwolnienie sępa płowego

Prostowanie skrzydeł fot. Eva Stets

► 1 grudnia 2009, w górach wznoszących się nad wioską Agios Kosmas (niedaleko miasta Kavala w północnej Grecji) miałam okazję wziąć udział w akcji uwalniania sępa płowego. Ptak ten (obecnie prawie dwuletni), został znaleziony ze złamaną nogą, właśnie w tym miejscu w ubiegłym roku. Wyczerpanego i wygłodzonego sępa dostarczono pracownikom Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ), w pobliskim mieście Kavala a następnie został odtransportowany do tegoż – Ośrodka na wyspie Egina. Po przeszło rocznym leczeniu i przystosowaniu sępa do wypuszczenia na wolność przewieziono go ponownie do miejsca, z którego został zabrany, po to by zwrócić mu wolność.

Przed uwolnieniem sęp otrzymał dwie obrączki (metalową i plastikową) i tzw „wing tag” na skrzydło, dla łatwiejszego odczytu ptaka. Sępa obrączkowała specjalistka w tej dziedzinie, Dora Skartsi z Parku Narodowego w Dadia przy pomocy wolontariuszy z WWF – jakby nie było ptaszysko wielkie i pomagać musiały tutaj aż 4 osoby (sęp płowy ma rozpiętość skrzydeł 240-280 cm i może ważyć 6500-8000g). Całą akcję zorganizował biolog, p. Hans Jerrntrup, który w ubiegłym roku dostarczył kontuzjowanego ptaka do EKPAZ, aby zajął się nim Aris Christidis.
Transportem wyleczonego sępa zajęłam się ja i Aris, który zwrócił ptakowi wolność. Całość akcji była „śledzona” (na szczęście dyskretnie) kamerą państwowej telewizji ET3.
Warto tu dodać, że dzięki pomocy z EKPAZ uwolniono w tym roku aż 13 sępów płowych na Krecie, a kilka z nich czeka w Ośrodku na tą ważną chwilę..

Sęp po uwolnieniu potrzebował chwili na aklimatyzację w terenie, rozglądał się po okolicy, prostował skrzydła i w końcu przekonany, że jest wolny – odleciał pewnym i spokojnym lotem.

 

Eva Stets
PwG OTOP, EKPAZ-Grecja

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.