Wypadek sępa płowego na Krecie

► Link do filmiku, jaki podaję niżej jest dostępny w Internecie i niedawno obszedł przysłowiowe „pół świata”. Tym, którzy go jeszcze nie widzieli polecam jako istotną dokumentację. Problem elektrowni wiatrowych spędza sen z oczu wielu ludziom także w Grecji (o ile nie stosowniejsze by tu było określenie: „…tym bardziej w Grecji”).

Niestety, filmik ten to nie fotomontaż w ramach „walki z wiatrakami” lecz rzeczywistość. Wypadek miał miejsce na Krecie w dniu 27 X 2009; video zostało nakręcone przypadkowo przez osoby zajmujące się paralotniarstwem (oni też – tak jak umieli – zebrali ptaka i dostarczyli pod opiekę specjalisty).
28 października zraniony przez wiatrak dwuletni sęp płowy został dostarczony do Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ). Ptak kuleje i ma złamane skrzydło (nadgarstek). Ze strony EKPAZ dokonuje się wszelkich starań, ale w tej chwili jest jeszcze za wcześnie by coś więcej rokować. Jego powrót do natury nie jest pewny (być może ptak nie będzie mógł już swobodnie latać), mimo to jest zawsze nadzieja. Czas pokaże jaki będzie dalszy los sępa.

Informację można także przeczytać w języku angielskim na stronie EKPAZ:
https://www.ekpazp.gr/mult…temid=2〈=en

Link do filmiku, przedstawiającego wypadek sępa jest niżej:
https://www.youtube.com/us…a/0/1RcTjdY1aN4

Postaram się dowiadywać o los sępa i przekazywać ewentualne wiadomości na naszym forum
Eva Stets
(wolontariat EKPAZ)

Uzupełnienie: Filmik ten jest obecnie dobitnym argumentem-dowodem w rękach organizacji zajmujących się ochroną środowiska w Grecji wspierającym ich dążenia o skuteczne wywarcie wpływu na projektantów i budowniczych elektrowni wiatrowych (a także stosownych decydentów), aby zająć
się wreszcie poważnym poszukiwaniem i wprowadzaniem w życie takich rozwiązań, które mogłyby gwarantować bezpieczeństwo ptakom, oparte na czynach a nie tylko na słowach.

Autor: Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas, bociany z Przygodzic

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.