Jesień w ogrodzie

fot. Ryszard Dworak

►Jesień to pora migracji ptaków. Ostatnie już odlatują, inne przyleciały już do nas na zimę. Jesień przyozdobiła kraj, przybrała w kolorowe barwy drzewa, które pomału tracą ostatnie liście. Nastały dni szare, chłodne, słonko już nie grzeje tak ciepło, poranki są otoczone mgłą, opustoszały pola, które zaczynają odwiedzać stada gawronów wygrzebujących z ziemi zdobycze.

Przyroda przechodzi przemiany – rzeki, jeziora i pola wyglądają już zupełnie inaczej.
Nic nie przypomina minionego ciepłego lata. Drzewa odsłoniły letnie kryjówki ptaków, co tak trudno było nam dostrzec latem. Widać opuszczone różnorodne gniazda.

Nie oznacza to jednak, że to pora smutna, spróbujmy zauważyć w niej ptaki, które możemy lepiej zaobserwować. Wybierzmy się na jesienną wędrówkę i wsłuchajmy w koncerty ptaków, również o tej porze roku można usłyszeć ich wesołe trele i możemy lepiej przyjrzeć się niektórym gatunkom.

fot. Marek Herman

W ogrodach robimy generalne porządki po minionym lecie. Sprzątamy opadłe liście, planujemy nowe stanowiska pod nowe nasadzenia, przesadzamy drzewa i krzewy, kupujemy nowe rośliny i przygotowujemy nasz ogród do nadchodzącej zimy – zabezpieczając go różnymi sposobami przed zimowymi mrozami. Ponad wszelką wątpliwość nie powinniśmy zapomnieć o skrzydlatych przyjaciołach, którzy przez całe lato byli stałymi mieszkańcami naszego ogrodu. Wyczyśćmy karmniki, naprawmy te, które potrzebują remontu, zawieśmy nowe w miejscach do których nie będą miały dostępu drapieżniki. Zasadźmy rośliny którymi owocami w przyszłości mogły by się pożywić ptaki: berberys, czarny i karłowaty bez, cis, głóg, jałowiec, jarzębina, kalina, dzika róża, tarnina.

fot. Marek Herman

Ptasia czereda

Bliżej nas przylatuje teraz zięba, jemiołuszka, jer, kwiczoł, trznadel. Częściej możemy zobaczyć mazurka, a w stada grupują się sikorki bogatki, które zaczynają już pomału odwiedzać nasze przydomowe tereny w poszukiwaniu pożywienia.

Warto więc przypomnieć w jakich pokarmach będzie gustować zimą nasza ptasia czereda. Nasionami zbóż (proso, owies), chwastów i traw chętnie pożywią się ziarnojady – szczygły, drozdy, rudziki, kowaliki, strzyżyk, trznadel, makolągwy. Suszonymi owocami nie wzgardzą kosy i kwiczoły. Kaszą, nasionami oleistymi jak siemieniem lnianym i ziarnami słonecznika pożywią się gile, grubodzioby, wróble, dzwońce, zięby. Dla sikor, dzięciołów i kowalików najlepiej zaopatrzyć się w orzechy. Słoniną i mieszankami tłuszczowymi (wtopione w tłuszcz rozkruszone orzechy oraz ziarno słonecznika) zadowolą się ptaki których pokarmem są owady – sikorki, kowaliki oraz dzięcioły i pełzacze, zapewni im to odpowiednią ilość białka.

fot. Marek Herman

fot. Marek Herman

 

 

 

 

 

 

 

fot. Marek Herman

fot. Marek Herman

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: A. Janik

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.