Kiełki

 

fot. Marta Cetnar

Prawdziwe skarby

Kiełkujące ziarno zawiera bardzo dużo w sobie białka, witamin (A,B,C, E, H) i mikroelementów (cynk, żelazo, jod, mangan, lit czy selen, chrom), których nie posiada suche ziarno, gdyż najwięcej tych składników jest produkowanych właśnie przy wzroście rośliny, kiedy uaktywniają się one pod wpływem enzymów podczas kiełkowania ziarna. W zależności od czasu kiełkowania zmienia się zawartość tych składników, najwięcej ich jest w trzydniowych kiełkach. Regularne spożywanie przez ludzi kiełków niektórych roślin ma również właściwości lecznicze: regulujące procesy trawienne, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwdziałające zakażeniom wirusowym jak i działające antynowotworowo, uruchamia system odpornościowy, uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych, których nie zastąpią nigdy „sztuczne witaminy”. . .

Dlatego więc spożywanie kiełków nie tylko u ludzi przeciwdziała wielu poważnym schorzeniom i uzupełnia dietę o bardzo ważne i cenne składniki, gdyż jest to pokarm ożywiony.

Dlaczego warto podawać je ptakom

- Ptaki je jędzą z wielką przyjemnością i są wielkim przysmakiem zjadanym w każdych podanych ilościach. Ptaki są zainteresowane takim świeżym soczystym pokarmem, obfitującym w substancje smakowe.

- Jest to pokarm, który jest bardzo przydany w czasie lęgów do wykarmienia młodych, lekkostrawny, pisklęta są zdrowsze i lepiej rosną. Kiełkujące ziarno posiada w sobie dużo witaminy E, która jest dobrze wchłaniana przez organizm ptaka, a uważana za witaminę pomagającą w reprodukcji.

- To prosty i niedrogi sposób na uzupełnienie pożywienie dla ptaków w naturalne składniki odżywcze na wszystkich etapach w naszych hodowlach jak pierzenie, lęgi, podczas odstawienia młodych od rodziców i całorocznym utrzymaniu.

- Taki pokarm stymuluje ptaki do lęgów.

fot. Marta Cetnar

Nasiona do kiełkowania

Ziarno które na ten cel kupujemy nie może być suszone przez podczerwień, musi być wolne od środków owadobójczych i grzybobójczych. Więc absolutnie nie kupujemy ziarna w sklepach ogrodniczych !! gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące, którymi jest zaprawiane ziarno. Ziarno siewne jest toksyczne.

Przeznaczone do tego celu nasiona, najlepiej zakupić z zeszłorocznej uprawy i specjalnie przeznaczone na kiełki, lub skorzystać z ziarna które kupujemy w sklepach specjalistycznych dla ptaków jest to ziarno pochodzące z hodowli organicznej. Mamy wtedy gwarancję, że są zdrowe dla ptaków.

Nie należy kiełkować wszystkich nasion razem, jeśli robimy mieszankę do kiełkowania należy wziąć pod uwagą podobny czas kiełkowania tych nasion, ponieważ niektóre nasiona dojrzewają szybciej niż inne. Tutaj zwracamy również uwagę na nasiona, które podczas kiełkowania np. jak nasiona lnu wydzielają lepką substancję. Nie wszystkie jednak nadają się do kiełkowania ponieważ w czasie tego procesu wydzielają szkodliwe substancje, lub są nie smaczne, bardzo gorzkie.

Prosty sposób kiełkowania

Ziarno o wilgotności 12-14% znajduje się w stanie uśpienia, mocząc ziarno doprowadzamy odpowiednią ilość wody, która uaktywni enzymy, które prowadzą do aktywacji zarodka. Do tej pory zarodek był uśpiony i teraz przechodzi w stan aktywności fizjologicznej. Kiełki to pierwsza faza rozwoju kiełka liścieniowego i korzonka ziarna, rozpoczęcie wzrostu siewki jest zakończeniem tej fazy.

Do naszej uprawy musimy zaopatrzyć się w naczynie. W sklepach ze zdrową żywnością zakupimy do tego celu specjalne naczynie do kiełkowania, które przyda się nam do dużej uprawy, natomiast do uprawy mniejszej ilości wykorzystamy naczynia kuchenne.

Nasiona kilkakrotnie płuczemy na sitku i wsypujemy do miski zalewamy letnią przegotowaną wodą 8-12 godzin (w zależności od gatunku ziarna). Specjaliści zalecają do płukania kiełków również używać letniej przegotowanej wody, gdyż ogranicza to rozwój niepożądanych podczas kiełkowania drobnoustrojów. Po tym czasie wylewamy ziarno na sitko i dobrze przepłukujemy, odcedzamy potrząsając kilkakrotnie sitkiem i wsypujemy do naczynia, w którym będziemy uprawiać kiełki. Ważne jest aby występował swobodny dostęp powietrza do ziaren, ponieważ młode ziarna „oddychają”. Naszą uprawę umieszczamy w widnym miejscu, trzeba je jednak chronić przed pełnym słońcem. Kilka razy dziennie (2- 3 razy) przepłukujemy ziarno czystą przegotowaną wodą by nie wyschło, ale nie może być zamoczone bo ulegnie stęchnięciu.

Uprawa na sitku

Namoczone już nasiona kilkakrotnie płuczemy na sitku i osączone pozostawiamy na sitku które umieszczamy w salaterce, 2-3 razy dziennie przepłukujemy nasiona.

Uprawa w słoiku

Do małej uprawy możemy wykorzystać słoik w którego zakrętce wycinamy dziurę,
pozostawiając brzegi z gwintem. Na słoik nakładamy kawałek gazy i zakręcamy nakrętką. Zapewni to swobodny dopływ powietrza i ułatwi nam wlewanie i odlewanie wody. Wystarczy tylko obrócić nad kranem słoik do góry dnem, woda odpłynie a kiełki pozostaną.

Uprawa w kiełkownicy

Kiełkownica składa się z trzech przezroczystych pojemników z rowkowanym dnem, zbiornika na wodę i pokrywy. W kiełkownicy można równocześnie hodować trzy rodzaje kiełków specjalne syfony odprowadzają nadmiar wody, jednak bardzo często to naczynie nie jest doceniane przez hodowców, gdyż zajmuje dużo miejsca. W tej chwili jednak w handlu można zaopatrzyć się już w bardzo małe takie naczynia.

Przed podaniem

Przed podaniem należy powąchać skiełkowane ziarno, jeśli ma kwaśny zapach nie podajemy go ptakom, ponieważ skwaśniałe kiełki są szkodliwe, mogą wywołać biegunki i zatrucie.

Zawsze przed podaniem skiełkowane ziarno płuczemy, następnie nadmiar wilgoci odsączamy na serwetkach lub ręcznikach papierowych, płucząc kiełki usuwamy niepotrzebne związki i mikroorganizmy, a także i śluzy które powstały podczas procesu kiełkowania. Spotkałam się z indywidualną opiniom, że nie należy płukać kiełków przed podaniem jednak profesjonalna literatura, jak też wszystkie inne publikacje podkreślają ważność płukania kiełków przed konsumpcją. Niektórzy polecają do wody, którą będziemy płukać kiełki dodać kilka kropel cytryny, czy octu jabłkowego. Ma to na celu jak w przypadku zakwaszania wody pozbycia się szkodliwych bakterii, które mogły się wytworzyć podczas procesu kiełkowania.

Dawkowanie i wykorzystanie

Wprowadzając do diety ptaka kiełki należy na początek podawać je w małych porcjach stopniowo. Zmiana żywienia nie tylko u ludzi wywołuje reakcje ze strony układu pokarmowego (mogą wywołać biegunki). Zaleca się podawanie kiełków ptakom raz na tydzień, a podczas odchowu młodych stopniowo zwiększać i podawać codziennie świeże. Mogą być dodawane do mieszanek jajecznych.

Przechowywanie

Jeśli chcesz podawać skiełkowane nasiona kilka razy w ciągu dnia muszą być przechowywane w lodówce, przed podaniem należny je wyjąć pół godziny wcześniej, aby nie podawać ptakom prosto z lodówki tylko w temperaturze pokojowej. Tak przechowywać kiełki możemy około 2 dni, proces kiełkowanie zostaje zatrzymany. Przechowujemy je w pojemniku zapewniając dostęp powietrza.

Warto wiedzieć

- Woda, ciepło, tlen i światło są niezbędne do kiełkowania nasion.

- Nasiona powinny mieć tylko 2- 3 mm, w tej formie zawierają najwięcej odżywczych składników, im bardziej rosną tym zmniejsza się zawartość tych składników, zieleniejąca forma kiełkującego ziarna nie zawiera ich już więcej niż sałata czy zielonki.

- Kiełki rozwijają się najlepiej w temp 20- 22 stopni niższa hamuje rozwój, natomiast wyższa daje ryzyko powstania pleśni, należy o tym pamiętać szczególnie latem.

- Kiełki to żywe rośliny, więc wraz ze wzrostem pojawia się delikatny puszek na korzeniach i to nie pleśń, ale rozwijające się włośniki, należy jednak sprawdzić to, przed podaniem ptakom.

- Wysoka temperatura i burze mają duży wpływ na proces wytwarzania się na kiełkach pleśni.

- Sprzęt, w którym hodujemy kiełki powinien być dobrze wymyty i za każdym razem wyparzony, natomiast plastikowe pojemniki umyte z wodą z dodatkiem octu, aby usunąć wszystkie powstające podczas procesu bakterie i grzybki.

- Jeżeli zauważymy pleśń całą uprawę trzeba wyrzucić, ponieważ to TRUCIZNA.

- Kiełki podajemy do konsumpcji w godzinach porannych, a nie zjedzone usuwamy, zapobiegnie to butwieniu i zatruciu ptaka.

- Zdolność kiełkowania ziarna maleje z upływem czasu, ziarno stare kiełkuje bardzo słabo.

- Kiełki są błogosławieństwem dla naszych ptaków, jeśli jednak pewne podstawowe środki ostrożności i higieny nie będą spełnione, nasiona te mogą być bardzo szkodliwe, poprzez grzyby, które mogą rosnąć na kiełkach. Dlatego kiedy nasiona są czyste i dobrej jakości i kiełkują szybko, grzyby mają mniej czasu na rozwój.

Uwaga

Większość dużych nasion roślin strączkowych zawiera inhibitory enzymowe, spożywane w dużych ilościach uważa się za toksyczne. Podwyższona temperatura niszczy te toksyny.
Kiełki nasion strączkowych powinno się sparzyć przed jedzeniem, lub lekko podgotować.

Tabela kiełkowania nasion

 

Ziarno Wartość odżywcza Czas moczenia
(godziny)
Czas kiełkowania (dni)
Słonecznik W kiełkach słonecznika znajduje się bardzo rzadko występująca w warzywach witamina D, oraz minerały (fosfor, wapń, żelazo, magnez, potas, oraz pierwiastki śladowe miedź i cynk.) 6 1-2
Pszenica Zawiera białko, węglowodany, tłuszcze błonnik, witaminy (B1, B2, B9, PP, E, kwasu pantotenowy, kwas foliowy, prowitaminy A, biotynę , kwas paraaminobenzoesowy) i minerały (fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, mg manganu ) 12 2-3
Fasolka mung Jest źródłem białka, które jest łatwo przysfajalne, błonnik, karoten, witaminy (A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, sole mineralne (wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk, jod, mangan, lit, selen, miedź, fosfor) 12 3
Lucerna Występuje chlorofil, prowitamina A, witaminy B-komplex, D, E, K. Zawiera białka roślinne i wszystkim podstawowe aminokwasy. Działa pobudzająco, wzmacnia organizm w stanach wyczerpania. 4 6-7
Orkisz Kiełki pszenicy orkisz zawierają 6 razy więcej białek, co w zwykłej pszenicy, zestaw aminokwasów, substancji mineralnych ( żelazo, magnez, wapń, kobalt, fosfor, selen) oraz witaminy(A, B, i E). Zawartość selenu jest 7-8 razy wyższa niż w innych zbożach. Te kiełki pomagają w walce z zakażeniem Candida 12 2-3
Owies Zawiera witaminy (A, B, C i E), minerały (fosfor, żelazo, miedź, fluor, cynk, wapń, jod), wiele białka i tłuszczów. Ze względu na zawartość witaminy E wpływają korzystnie na lęgi 8-12 2-3
Soja Zawiera witaminy ( A, B, C, K,), minerały (żelazo, fosfor, magnez i potas). Dużo zawierają nienasyconych kwasów tłuszczowych i i zoflawonów. 12 3
Rzodkiewka Zawierają witaminy (A, C, B, E, H) składniki mineralne, kwasy omega-3 i błonnik. Posiadają właściwości przeciwzapalne, odkażające, oczyszczające i moczopędne, hamujące rozwój bakterii i drożdży. 8-12 2-3
Proso, kanar, rzepak, murzynek Te kiełki podajemy ptakom małej egzotyki, ze względu na ich delikatność i łatwość w konsumpcji dla małych ptaków. Czas kiełkowania i moczenia tego ziarna jest podobny, dlatego możemy samemu przygotować mieszankę 8-12 1,5-2

Autor: A. Janik

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.