Motyw ptaka

fot. A. Janik. Magnesy.

► Ptaki są jedynym rodzajem zwierząt, nad których pięknem zawsze zachwycał się cały świat, a ich motyw zapisany jest w przerozmaitych dziełach świata, niewyczerpany i zawsze na czasie. W literaturze poezja, wiersze, opowiadania, dramaty pełne są odnośników do ptaków, legendy, baśnie i sagi, anegdoty.. nawet Biblia zawiera ich kilkadziesiąt. Przysłowia i aforyzmy oraz związki frazeologiczne pełne są ptasich synonimów.

Ptaki to niewyczerpane wręcz źródło natchnienia dla pisarzy, muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, hafciarzy, i wielu innych artystów. Z przepięknych melodyjnych ptasich pieśni wywodzą się najpiękniejsze muzyki świata. W niektórych przypadkach ptaki stały się nawet symbolem narodowym, jak choćby kiwi w Nowej Zelandii czy rajski ptak w Papui-Nowej Gwinei. Ich symbol wybijany na przeróżnych monetach i banknotach świata, flagach, godłach państw i miast. Przedstawiane w wielu kulturach na rozmaity sposób.

fot. A. Janik.

Ptaki stały się symbolem triumfu, dumy, pokory, miłości, a nawet drapieżności, a poranny ich śpiew ostrzeżeniem dla kochanków. Motyw ptaków często zdobi zamki i pałace różnych epok, ich podobiznami zdobione są ornamenty, sklepienia sufitów, ścian, utkane na tkaninach zdobiących średniowieczne meble.

W życiu codziennym ptasich motywów nie sposób zliczyć. Udając się do muzeów oglądamy tysiące obrazów i rzeźb ze wszystkich epok kultury i ze wszystkich możliwych szkół. Nie brak ich i w dziełach sztuki sakralnej. Wszelkie gobeliny – od historycznych po współczesne – bogate są w ptasie motywy, popularne były ptasie tapety. Jubilerzy tworzyli też od zawsze ozdoby w formie ptaków. Nie brak też ptasich motywów na drewnianych, bogato rzeźbionych meblach ani na naszych stołach: nie ma chyba kraju, w którym dawni i dzisiejsi producenci zarówno masowych talerzy, kubków i dzbanków jak i szaleńczo drogich serwisów z najdroższej porcelany nie ozdabiali by swoich wyrobów ptasimi motywami. Zdarzają się serwisy w całości zdobione jednym tylko ptakiem ( jak słynny duński B&G, który przez prawie sto lat produkował słynny biało-niebieski serwis ozdobiony mewami), lub komplety talerzy, w których każdy przedstawia innego ptaka. Oraz bibeloty – nie sposób je zliczyć i wymienić, gdyż jest ich multum: od prawdziwych cacek, dzieł sztuki po najbardziej koszmarną tandetę.

fot. A. Janik.

Motywy ptaków zdobiące różne przedmioty są używane w nowatorskich technikach, jak też tych, które są kontynuowane od pokoleń. Jednia z takich technik, którą ja wykorzystałam w swoich pracach i chciałam dzisiaj przedstawić, jest decoupage. Decoupage to bardzo prosta sztuka zdobienia przedmiotów, znana od bardzo dawna, a jej początki sięgają XII w. Metoda ta umożliwia stworzenie własnoręcznie wykonanej dekoracji z motywami, które nas interesują, według własnego upodobania. Moim motywem w decoupage są ptaki wydarte z serwetek, jak również te, które sama narysowałam w edytorze rysunków, a które wcześniej przedstawiałam. Technika ta pozwala wykorzystać zupełnie nam niepotrzebne przedmioty, które zazwyczaj znajdują miejsce w śmieciach, jak również te, które są już nam nie potrzebne lub na które istnienie zupełnie nie zwracamy uwagi. W swoich pracach więc wykorzystałam butelki i niepotrzebne zdawało by się nikomu kamienie, kafelki i resztki foli magnesowej.

Być może kogoś z państwa moje prace zachęcą do własnej twórczości i własnych pomysłów, a ich końcowy efekt dostarczy wiele satysfakcji, natomiast mały drobiazg stojący gdzieś na półce waszego mieszkania wprowadzi wyjątkowy styl. Stare porzekadło brzmi: „ Kto chce – szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu” . Ja szukam sposobu by ubarwić wolne chwile odrobiną własnej twórczości, by stworzyć coś, co będzie dla mnie wyjątkowe i niepowtarzalne, choć do mistrzowskiego wykonania wiele w tych pracach brakuje. Zapragnęłam by ich wizerunki ożywiły jako dekoracja niektóre zakamarki zupełnie niezauważalne w moim mieszkaniu, w ten sposób nadały nowy ton miejscom, na których istnienie na co dzień nie zwracam uwagi. I choć większość prac znalazło miejsce w damach moich znajomych, to niektóre wzbogaciły moje własne kąty.

fot. A. Janik

Reasumując to wszystko należało by się zastanowić czym byłby więc świat bez ptaków ? Nie tylko cichą pustką, w której słychać tylko smutny powiew wiatru, zorzą bez budzących się ptaków, szumem morza bez popiskiwań mew, odgłosem lasu bez cudownych treli, ale też mało kolorowy, bez tych wszystkich cacek ubarwiających ich podobizną różne elementy naszego życia codziennego, nie wspominając już zupełnie o innych kwestiach w naszym środowisku.

Tak wiele się dzisiaj mówi o ochronie środowiska i jego wpływie na nasze istnienie, wiec na koniec chciałam również i ja państwa zachęcić nad zastanowieniem się nad tą kwestią i przedstawić eko torbę z haftem krzyżykowym, choć jest to moja pierwsza praca z wykorzystaniem haftu i własnego projektu, jej wykonanie nie jest więc idealne. Dzięki tak wszechstronnemu wykorzystaniu haftu krzyżykowego wiele przedmiotów codziennego użytku może stać się niepowtarzalnymi dziełami Waszego autorstwa, a torba na zakupy zastępująca kolorowe reklamówki nie zawsze będzie taka szara i brzydka.

fot. A. Janik

Kończąc pragnę państwa zaprosić do działu „Ptasie wizerunki” gdzie można zobaczyć wizerunki ptaków na monetach z różnych państw świata, ptaki na plakatach Marka Palucha , motyw ptaka na wydmuszkach Jolanty Kamieńskiej , motyw ptaka w sztuce użytkowej, oraz kilka innych nadesłanych prac przez użytkowników naszej strony. Zapraszam również na krótki przegląd ptasich symboli przygotowanych w tekście Barbary Ogonowskiej „Symbol ptaka” jako uzupełnienie i rozwinięcie niektórych wątków mojego ogólnie przedstawionego tutaj tematu.

Dodatkowe informacje:

• Magnesy – własny motyw ptaków rysowanych w popularnym edytorze graficznym z wykorzystaniem zdjęć.
• Butelki – motyw serwetkowy.
• Kamienie – motyw serwetkowy.
• Dekoracja na ścianę – własny motyw ptaków rysowanych w popularnym edytorze graficznym z wykorzystaniem zdjęć.
• Podkładki pod szklankę – reprodukcja obrazków malowanych swego czasu na moje zamówienie przez Katarzynę Kopiec i za zgodą autorki.
• Eko torba – własny projekt i wykonanie.

fot. A. Janik. Podkładki pod szklankę.

fot. A. Janik. Eko torba.

Moje prace znalazły się również na serwisie foto-ptaki.pl

 

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.