Włącznik klatkowy z sondą

► Mój włącznik oświetlenia dla ptaków został zrobiony z prostego urządzenia wyłącznik zmierzchowy z sondą WZM – 01 /S1 firmy Zamel, który został wstawiony w obwód oświetlenia. Wyłącznik posiada styk czynny i bierny.

Dzięki temu urządzeniu uzyskałam:

- Instalacja w wolierze czy klatkach zapala się i gaśnie jeśli oświetlenie zewnętrzne osiągnie poziom, przy którym ma być załączona / wyłączona instalacja. Dzięki temu układ zapala oświetlenie o świcie, a gasi o zmierzchu, więc wraz z wydłużającym się dniem moje oświetlenie dla ptaków automatycznie się stopniowo wydłuża, to samo uzyskamy w porze zimowej, kiedy dni się skracają czas oświetlenia w wolierze stopniowo się skraca.

fot. A. Janik

Przekaźnik został zamontowany na górze wolierki pokojowej – witrynki , natomiast zewnętrzna sonda natężenia oświetlenia zamontowana po zewnętrznej stronie budynku mieszkalnego. Urządzenie posiada szeroki zakres nastaw progu załączenia, oraz płynną regulację progu załączenia. Po wyłączeniu lub włączeniu oświetlania zapala się lub gaśnie oświetlenie nocne, w które jest wyposażona woliera.

Do tej pory oświetlenie miałam zapalane przez zegar i było to dobre rozwiązanie jednak o wydłużenie okresu świetlnego ptakom musiałam sama zadbać, przestawiając ręcznie zegar. Teraz zrobi to za mnie zewnętrzna sonda, która dopasuje długość dnia świetlnego moich ptaków do długości naturalnego dnia świetlnego.

 

Autor: A. Janik

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.