Nieprawidłowa inkubacja jaj i jej skutki

► Prawidłowe warunki inkubacji jaj podczas lęgów, mają bardzo duże znaczenie i wiążą się z efektywnymi lęgami, a także zdrowiem wyklutych piskląt.
Często doszukujemy się przyczyn powstawania wad genetycznych piskląt, czy ich śmiertelności. W wielu jednak przypadkach zapewniając ptakom należyte warunki do lęgów możemy uniknąć nie pożądanych sytuacji.

Badania przeprowadzone na kurzych jajach:

Nieprawidłowa skorupka jaja

Zmiany w skorupach jaj wiążą się z różnymi zakażeniami wirusowymi, infekcyjnymi, zapaleniami jajowodu, niedoborami wapiennymi.

Przegrzanie jaj

Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy tylko jaj, które umieszczane są w inkubatorach. Wady rozwojowe, które mogą wystąpić przy przegrzaniu jaj w zależności od czasu przegrzania w danym momencie rozwojowym jaja min literatura medyczna podaje: śmiertelność zarodków, wybroczyny i niedorozwój pola naczyniowego, brak pokryw czaszkowych, nie zrośnięte powłoki brzuszne, wynicowanie narządów wewnętrznych, anomalia rozwojowe kończyn, parzyste narządy wewnętrzne, wiele par kończyn i palców.
Takie objawy mogą mieć też tło genetyczne.

Niedogrzanie jaj

Ta sytuacja ma miejsce kiedy ptaki opuszczają gniazdo, spłoszone lub zaniepokojone przez dłuższy czas wahają się na nie powrócić, co powoduje stygniecie jaj. Krótkotrwałe może powodować opóźnienie wylęgu, dłuższe powoduje zamieranie zarodków w różnych etapach rozwojowych.

Niewłaściwa wilgotność

Za wysoka – wśród skutków wyróżnia się: opóźniony wylęg, może dojść do zachłystowego uduszenia.

Za niska – wysychają błony pod-skorupowe, co uniemożliwia wymianę gazową, zarodki duszą się. Te które się wykluły są słabe, odwodnione.

Niedobory witaminowe

Choć to odrębny temat niedobory witaminowe przyczyniają się do wielu nieprawidłowości. Skutki niedoborów poszczególnych witamin i minerałów opisano w temacie Witaminy i minerały – funkcje i niedobory.
Jako skutki podaje się min: zamieranie zarodków, słabszą żywotność wyklutych piskląt, pękanie naskórka, śmiertelność po wylęgu, zniekształcenie czaszki, kręgosłupa, kaleki, zahamowany rozwój, wady budowy, anomalia rozwojowe kończyn.

Inne w serwisie

Przyczyny nieudanych lęgów

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.