Bodźce lęgowe

► Rozmnażanie występuje wówczas, gdy organy rozrodcze osiągają stadium dojrzałości, oraz gdy z otoczenia wysyłane są sygnały, które odbierane są poprzez receptory czuciowe, te sygnalizują, że są sprzyjające warunki dla rozmnażania i przeżycia potomstwa.
Owulacja u samic odbywa się poprzez działanie niektórych bodźców odbieranych ze środowiska takich jak czas świetlny, temperatura otoczenia, wilgotność, obecność gniazda i samca. Te wszystkie czynniki mają bardzo ważny wpływ na zachowanie ptaków, ponieważ zmiany warunków klimatycznych mają wpływ na dostępność żywności, i na zwyczaje rozrodcze ptaków. Reprodukcja umożliwia szybkie rozprzestrzenianie się gatunków i odbywa się w stałych warunkach środowiskowych.

Naukowcy odkryli, że u ptaków śpiewających wpływ mają również bodźce słuchowe, poprzez które mózg odbiera konkretne dźwięki w piosence wabiącej, który uwalnia w przysadce mózgowej hormon luteinizujący(LH), ten natomiast uruchamia procesy rozrodcze. Należy pamiętać, że bodźce, które są osiągnięte u ptaków w naturze jak i dojrzałość płciowa u tych w hodowlach może przebiegać znacznie inaczej, jest to dziedzina, w której dużo pracy poświęca hodowca na zapewnienie ptakom odpowiednich warunków, ale również przynosi to dużo satysfakcji z uzyskanych efektów. Ptaki karmione nie właściwie w hodowli dojrzałość płciową mogą osiągnąć znacznie później, jak również ilość wylęgowa może być ograniczona lub nie przynosić pożądanych efektów. Czynniki środowiskowe, które wpływają na wydajność ptaków w hodowli to przede wszystkim wilgotność i czas świetlny, temperatura, oraz odpowiednie pokarmy stymulujące zachowania lęgowe. Takimi pokarmami będą te zawierające więcej wapnia, białka, bogate w mikroelementy (min. magnez, żelazo) i witaminy, pokarmy bogate w witaminę A, D3, E. Takie pokarmy zwiększają energię u ptaka, która jest bardzo potrzebna w odchowie młodych, stymulują aktywność lęgową, minimalizują stres, zapewniają dobrą jakość skorupy jaja.
Suche nasiona często mają niedobór składników mineralnych, ponieważ największy ich skład jest podczas procesu dojrzewania, dlatego tak ważne jest by w tym okresie dietę uzupełniać o kiełki, zielonki, owoce i warzywa w zależności też od gatunku ptaka, który ma swoje określone upodobania żywieniowe.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.