Karmienie młodych

► Dla rodziców okres karmienia młodych, jest bardzo trudnym czasem pod względem wysiłku i energii, którą zużywają podczas intensywnego karmienia. Rodzice pobierają pokarm, który zostaje częściowo strawiony w wolach, po czym zwracają do dziobów swojego potomstwa, które niestrudzenie domaga się o jeszcze, poprzez głośne popiskiwania. Czasami mogłoby się wydawać, że pisklęta są wiecznie głodne.

Z dnia na dzień pisklęta bardzo szybko rosną, dlatego też potrzebują zarówno rodzice jak i ich potomstwo, bogatego pokarmu. W tym czasie okres świetlny musi być wydłużony, aby rodzice zdołali wykarmić swoje potomstwo. Należy, więc szczególnie pamiętać, by rodzice mieli w okresie karmienia pod dostatkiem świeżego pokarmu, którym będą mogli wykarmić swoje potomstwo jak i witaminy oraz mikroelementy.

Pamiętajmy, że w tym czasie rozwija się pisklę, które potrzebuje do prawidłowego wzrostu wielu odżywczych składników i minerałów. Rodzice w tym czasie potrzebują dużo spokoju. W naturze ptaki, które czują niebezpieczeństwo, lub nie są pewne zaistniałej sytuacji potrafią wynieść swoje pisklęta, a nawet porzucić. W hodowlach zdarzają się również takie sytuacje, że pisklę zostanie wyrzucone z budki, lub wyniesione do pojemnika z pokarmem, gdzie zostanie znalezione już nie żywe z powodu wyziębienia, lub jeszcze żyje. Bywa, że rodzice porzucają swoje potomstwo nie interesując się ich losem, lub też siedzą w budce nie karmiąc piskląt, albo nie karmią tylko niektórych.

Trudno jest zrozumieć ptaki, ale takie przypadki są bardzo często spotykane w hodowlach i czasami, mimo, że włożymy pisklę z powrotem do gniazda ptak i tak je wyrzuci. Może to być reakcja na naszą kontrolę, częste zaglądanie do budki czy klatki, czasami spowodowane niedojrzałością rodziców. W odchowie młodych stosowana jest również technika ręcznego odchowu ptaków, przede wszystkim papug, która ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Takie kilkudniowe ptaki są odbierana rodzicom i karmione przez hodowców specjalnym do tego celu przeznaczonym pokarmem.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.