► Dokańczając ptasi zielnik nie sposób zapomnieć o trawach, które tak bogato porastają nasze łąki, lasy, polany oraz nieużytki, których w naszym kraju nie brakuje. Łąki to prawdziwy raj dla dzikiego ptactwa, bogaty w różnego rodzaju nasiona traw, które są pożywieniem jesiennym i zimowym wielu ptaków.
Nasiona naszych zebranych traw będą jeść ziarnojady (min zeberki, amadyny, kanarki) oraz małe papużki. Gdybyśmy jednak chcieli być wygodni i zakupić gotowe mieszanki nasion traw, nie kupujmy ich w sklepach ogrodniczych, gdyż te mogą być zaprawiane środkami grzybobójczymi. Takie mieszanki z przeznaczeniem dla ptaków oferują nam firmy specjalizujące się w pokarmach dla ptaków.
Warto więc sięgnąć po to bogactwo wprowadzając niektóre trawy do menu ptaków, które utrzymujemy w naszych domach, fundując im przez to dużo wspaniałych chwil poprzez wyłuskiwanie małych nasionek. Nasiona traw podobnie jak nasiona zbóż są bardzo bogate w węglowodany i składniki mineralne.
Większość traw, które podaję niżej to trawy uprawiane w celach pastewnych, jako główny składnik łąk kośnych, więc powszechnie występujące na terenach polskich. Tak jak w przypadku zbierania ziół unikamy traw, na których liściach są porażenia niewiadomego pochodzenia oraz zarażonych szkodnikami i grzybem, gdyż tak jak w przypadku zbóż trawy mogą być porażone różnego rodzaju szkodnikami. Oczywiście zbieramy je z dala od dróg i wszelkich zanieczyszczeń.
Można z nich sobie skomponować bukiet, który zawiesimy w klatce czy wolierze dla ptaków, które wybiorą sobie ulubiony przysmak zależnie od indywidualnych gatunków, upodobań i zapotrzebowania ptaków, które przetrzymujemy.
Wśród niżej wymienionych traw znajdują się jednak takie jak życica trwała i kłosówka wełnista, które uznawane są przez hodowców jako trujące dla bażantów. Jednak w hodowlach kanarków chętnie podawana jest życica trwała, natomiast w hodowlach papug kłosówka wełnista. Tymotka wonna zalecana w małych ilościach.
Wśród tych, których nie udało nam się do tej pory sfotografować wymienimy:
- kłosówka wełnista
- kłosówka wełnista
- kuprówka pospolita
- stokłosa miękka
- stokłosa żytnia
- rajgas wyniosły
- mietlica pospolita
- tymotka łąkowa
- wyczyniec łąkowy
- tomka wonna
- chwastnica jednostronna
- mozga kanaryjska
- życica trwała
- wielicha łąkowa
- wielicha łąkowa
- dmuszek jajowaty
- drżączka średnia
- drżączka mniejsza
- stokłosa płonna
- owies głuchy
Hodowcy ptakom również podają turzyce, rośliny również występujące na łąkach.
Inne w serwisie
Ptasi zielnik cz.I – zioła i chwasty
Wszystko z czego korzystasz używasz na własną odpowiedzialność.
• Fotografie pochodzą z własnej kolekcji wykonane na potrzeby artykułu.