Smakowe ziarno

► Wielu z nas w swoich hodowlach posiada ptaki, które są bardzo wybredne i niechętnie zawsze jedzą to co im podajemy. Ptaki tak jak ludzie mają swoje nawyki i upodobania. Staramy się w różny sposób przemycać do ich diety różne pokarmy i suplementy diety, które były by bardzo korzystne dla ich zdrowia.

W swojej hodowli posiadam takie ptaki, które oprócz suchego pokarmu i moczonego ziarna czy też skiełkowanego, nie chcą pobierać innych dodatków. Zawsze starałam się na różne sposoby kombinować, by do ich dziobów przemycić wartościowe składniki. Zioła, spirulinę, warzywa, owoce, minerały w proszku, witaminy, algi morskie. Przez wiele przetestowanych przeze mnie sposobów jeden okazał się bardzo skuteczny i atrakcyjny dla ptaków. Jak też wspaniałą alternatywą dla mnie w podawaniu niektórych składników.
Ponieważ moje ptaki lubią bardzo moczone ziarno, które w ciągu pół godziny znika podane w miseczkach, a same ptaki oblegają swoją jadłodajnię przeganiając się nawzajem, postanowiłam wykorzystać ten fakt. Pomysł okazał się rewelacyjny, tak dla mnie jak i dla samych ptaków.

Smakowe ziarno

Ziarno składające się z mieszanki różnego rodzaju pros, moczę 12 godzin (przez noc) zalewając ciepłą wodą. Tak namoczone ziarno należy wypłukać dobrze pod bieżącą wodą. Następnie odsączam na papierowym ręczniku i wsypuję do miseczki dla ptaków. Dodając dodatki mieszam ziarno łyżeczką. Ziarno to podawane jest w deserówkach i innych większych pojemnikach, które rozmieszczam w różnych miejscach woliery, aby uniknąć tłumów i bijatyk ptaków przy jednym pojemniku.
Moczę 20-30 gram ziarna. Ta dawka zostaje zjedzona jednorazowo w niedługim momencie od podania, więc nie mam pozostałości, ani strat. Tak więc moje ptaki codziennie otrzymują inne ziarno pod względem smaku, jak też wartości odżywczych. Ponieważ ptaki moje łuszczą ziarno, więc suche łuski spadają na dno klatki, jednak mokre ziarno ma to do siebie, że jest lepkie i ptaki obierając je w dziobie pobierają większość tych składników, które przylepiają się do dzioba i wraz z obranym ziarnem są konsumowane.

- ziarno marchewkowe – wcześniej wysuszoną marchew w suszarce do grzybów, mielę w młynku do kawy na proszek. Do ziarna dodaję 2 gramy proszku.

- ziarno jabłkowe – wcześniej wysuszone jabłka w suszarce do grzybów, mielę w młynku do kawy na proszek. Do ziarna dodaję 2 gramy proszku.

- ziarno witaminowe – to samo robię z witaminami w proszku, które podaję wg dawki raz na tydzień, dwa razy w okresie lęgów i pierzenia.

- ziarno spirulinowe – sproszkowaną spirulinę dodaję do ziarna 2 gramy. To bardzo bogaty dodatek, który zasila ptaki w unikalne składniki odżywcze.

- ziarno z ziołami – mieszankę ziół mielę w młynku i dodaję do ziarna. Tutaj warto wykorzystać pokrzywę, rumianek, jeżówkę wąskolistną (która ma właściwości odpornościowe), korę dębu.

- ziarno minerałowe – 60 minerałów w postaci sproszkowanej dodaję do ziarna raz na tydzień 2 gramy.

- ziarno z algami morskimi – sproszkowane wodorosty morskie, które są pozbawione soli morskiej mieszam z ziarnem 2 gramy. To bogaty dodatek zwłaszcza w jod.

Inne wykorzystanie

Sposób ten można również wykorzystywać nie tylko do uzupełnienia diety, ziarno można moczyć w wodzie jodowanej, w wodzie z dodatkiem preparatu wapnia, wodzie witaminowej, w niektórych preparatach wzmacniających chore ptaki.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.