Owoce, warzywa, zieleniny

► Dieta bogata w owoce i warzywa jest ważna do utrzymania w dobrego stanu zdrowia nie tylko człowieka, ale również naszych ptaków, które w naturalnym środowisku korzystają z takich bogactw natury. Sztuczne witaminy nie zastąpią i nie są tym samym co znajdziemy w owocu, pamiętajmy że owoce i warzywa są smaczne i pożywne, zawierają witaminy, minerały, błonnik, węglowodany, tłuszcze, wodę, posiadają także smak i zapach z którego ptaki chciałyby skorzystać. Te wszystkie składniki są potrzebne ptakom przez cały rok nie tylko w okresie wylęgu i pierzenia.
Dzisiaj producenci zamiast ziarna oferują nam gotowe granulaty i zamiast owoców i warzyw sproszkowane formy witamin, a bilbordy reklamowe mówią, że to jest najlepsze.
Pamiętajmy jednak że te produkty zawierają sztuczne konserwanty, barwniki i ulepszacze i nie zastąpią nigdy świeżych owoców i warzyw. My również nie chcielibyśmy pobierać jedzenie tylko w granulkach i proszkach, bo nic nie zastąpi nam przyjemności, którą czerpiemy podczas jedzenia, wyczuwając smak i zapach. Suche ziarno zawiera bardzo mało witamin i mikroelementów, ponieważ najwięcej tych składników jest w czasie kiedy ziarno dojrzewa.

Należy jednak pamiętać że owoce i warzywa mogą być przyczyną wielu zatruć, o których często nie zdajemy sobie sprawy.
Dojrzewające owoce i rosnące warzywa mają kontakt z wieloma mikroorganizmami zawartymi w nawozach, wodzie, którą podlewano, następnie myto zebrane owoce, na rękach i pojemnikach w których transportowano i przechowywano zbiory. Nie zawsze ta droga zanim owoc trafi do konsumpcji jest przestrzegana pod względem higienicznym. Cytrusy są spryskiwane specjalnymi środkami, które zapobiegają psuciu podczas długiego transportu, a banany zbierane zielone umieszczane w specjalnych dojrzewalniach.

Warto więc przestrzegać kilku ważnych zasad:

- dokładnie umyć tuż przed spożyciem, ponieważ gruntowne mycie usuwa szkodliwe bakterie, wirusy i pozostałości pozostawione na powierzchni.
- cytrusy wyparzyć i obrać ze skórki.
- zielone rośliny jak sałata chłoną pestycydy jak gąbka, dlatego zaopatrujmy się w te rośliny z wiadomego źródła lub sami zasądźmy sobie w naszym ogródku, czy skrzynce balkonowej.
- jeśli masz możliwość kupuj z upraw ekologicznych.
- korzystajmy z dobrodziejstw kiełków, które przyrządzimy w domowych warunkach.
- nie podajemy nadpsutych i obitych owoców i warzyw.
- większe ilości przechowujemy w lodowce, jednak myjemy tuż przez spożyciem.

Owoce

Jabłko, gruszka, winogron, banan, pomarańcz, mandarynka, mango, figi, papaje, grejpfrut, melon, arbuz, kiwi, brzoskwinia, morela, nektaryna, wiśnia, czereśnia, truskawka, malina, żurawina, jagoda. Owoce pestkowe podajemy bez pestek.

Owoce dzikich drzew

Jarzębina (surowy owoc posiada toksyczny kwas parasorbinowy, który ginie podczas suszenia,blanszowania i mrożenia, dlatego jarzębinę zbieramy po pierwszych przymrozkach), głóg, dzika róża, tarnina.

Suszone owoce nie nadają się jako podstawowe odżywianie, takie produkty można podawać okazjonalnie.

Warzywa

Marchew, brokuły, dynia, cukinia, buraki, warzywa strączkowe namoczone wcześniej w wodzie lub ugotowane (mungo, fasola biała i łaciata, soja)

Zieleniny, zioła i trawy dziko rosnące

Mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita, pokrzywa (młode listki), wiesiołek (całe rośliny z nasionami), rumianek (kwiaty), rdest ptasi.
Wspaniałym zastąpieniem salaty jest uprawa siewek słonecznika to znaczy otrzymanie roślinki w wyniku kiełkowania i dalszego wzrostu np. w donicy przez okres 8 dni. Znakomicie siewki slonecznika zastąpią sałatę, zawierają chlorofil, enzymy, witaminy, białka.

Nie podajemy:

Awokado – w owocu tym jest persin, substancja toksyczna dla zwierząt, może wywołać biegunkę, wymioty, zaburzenia krążenia i oddychania.
Zielone bulwy ziemniaka – wszystkie organy ziemniaków, z wyjątkiem jadalnych bulw, są trujące, właściwości trujące mają nawet zielone oczka na bulwach.
Rabarbar – zawiera szkodliwe kwasy szczawiowe, które wiążą wapń, będący niezbędnym budulcem kości, kwas ten nie jest przez organizm rozkładany.
Szczaw – zawiera szkodliwy dla zdrowia szczawian potasu, który wiąże się z wapniem, tworząc nierozpuszczalny związek nieprzyswajalny przez organizm.
Pieczarki, grzyby – mogą okazać się toksycznym produktem dla ptaków.
Świeże orzechy włoskie – zawierają alkaloidy, które zanikają, wraz z wysychaniem.
Cebula, czosnek, szczypior, pora – nadmierne spożywanie przez ptaki gotowanej lub surowej jest szkodliwe ponieważ zawierają one substancje powodujące u zwierząt silną niedokrwistość hemolityczną. Zawierają pochodne fenolowe, które denaturuje hemoglobinę i zabija czerwone krwinki. Podawanie ptakom może doprowadzić do anemii, żółtaczki, oraz krwawego moczu.
Pestki: gruszek, śliwek, jabłek, wiśni, czereśni, moreli, brzoskwiń, cytrusów – zawierają trujące związki z grupy kwasów cyjanowodorowych.
Pomidory – w postaci zielonej, oraz ich łodygi i szypułki są trujące.
Czerwona fasola i bób – w stanie surowym łupina tych warzyw strączkowych zawiera trujące substancje, które giną po ugotowaniu.

Podajemy z umiarem

Szpinak, zielona pietruszka – za względu na zawartość w tych roślinach kwasu szczawiowego podajemy z umiarem.

Wszystko, z czego korzystasz używasz na własną odpowiedzialność.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.