Dodatki żywieniowe

► Poza podstawowym pokarmem, który podajemy naszym ptakom, warto meni naszych pupili wzbogacić jeszcze o kilka produktów. Urozmaicą one dietę ptaków, jak również uzupełnią ją w dodatkowe składniki pokarmowe. Pragnę przybliżyć kilka z nich.

pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy

Pyłek pszczeli jest najbardziej kompletnym,”skoncentrowanym” pożywieniem jakie można znaleźć w warunkach naturalnych i jest najbogatszym źródłem naturalnych witamin, składników mineralnych i aminokwasów. Pyłek pszczeli jest bardzo pożywny, odtruwa organizm, jak również posiada właściwości lecznicze. Spożywanie pyłku pszczelego poprawia system immunologiczny i zapobiega chorobom.
Pyłek pszczeli posiada wszystkie witaminy, w jego skład w około 40% wchodzą proteiny jak i szeroki zakres aminokwasów. Posiada ponad 25 minerałów, jak również kwasy Omega 3 i Omega 6, liczne aktywne enzymy i koenzymy, jest bogaty w bioflawonoidy, karotenoidy i fitosterole.
Ponieważ pyłek pszczeli to produkt naturalny jego wartości odżywcze są zmienne w zależności od źródła, a więc gatunków roślin i warunków w jakich rosną.
Pyłek pszczeli zaleca się podawać ptakom przez cały rok, zarówno dorosłym jak i młodym. 1 łyżeczka pyłku pszczelego na 250 ml owoców, warzyw lub do skiełkowanego ziarna, albo osobno w deserówkach.

Węgiel drzewny

węgiel drzewny

Węgiel drzewny od dawna był używany w lecznictwie, dzisiaj kiedy żywienie jest wzbogacone dodatkami chemicznymi coraz częściej ukazują się naukowe publikacje o wartościach węgla. Węgiel drzewny nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym a jego działanie polega na wiązaniu gazów, toksyn bakteryjnych, pikrotoksyn, trucizn, glikozydów, fenoli, amoniaku, siarkowodoru a nawet strychniny. Działa żółciopędnie, korzystnie zapobiega i leczy biegunki w przypadku skażenia mieszanek mykotoksynami.
Węgiel drzewny zawiera sole mineralne, które tworzą z wodą zasady, które wspomagają pracę wątroby. Węgiel można zastosować jako dodatek do mieszanek pokarmowych dla ptaków. Należy przy tym również pamiętać, że jego właściwości wiążące działają również na witaminy i białka i jego niewłaściwe stosowanie może powodować niedobory pokarmowe i wyjałowienie organizmu ptaka. Takie dodatki powinno się stosować z umiarem, którego brak ptakom, bo chętnie z apetytem zjedzą każdą podaną ilość węgla.

rusk

Rusk

Specjalnie prażona pszenica, którą można dodawać jako wypełniacz do pokarmu jajecznego. Utrzymuje go długo w świeżości dzięki swoim właściwościom chłonnym.
Przydaje się również do równomiernego wymieszania dodatków do karmy jajecznej (witaminy).

 

Mieszanka jajeczna

mieszanka jajeczna

Białko zwierzęce jest niezbędne dla wzrostu i rozwoju jakiegokolwiek żywego organizmu, a więc nieodłącznym żywnościowym suplementem diety ptaków są mieszanki jajeczne, które podajemy ptakom kilka razy w tygodniu.
Producent oferuje kilka wariantów mieszanki suchej i mokrej, które zawierają owoce, miód, suszone insekty.
Mają wpływ na ogólną kondycję ptaków, zwłaszcza potrzebne w okresie odchowu młodych, w celu zaspokojenia potrzeb organizmu w białko pochodzenia zwierzęcego.

zarodki pszenne

Zarodki pszenne

Zarodek jest to najcenniejsza część ziarna, z której kiełkuje roślina, istota życia ziarna.
Jest to skoncentrowane źródło wielu wartości odżywczych niezbędnych do wzrostu rośliny.
Zarodki to bogate źródło składników mineralnych: magnez, żelazo, fosfor, cynk, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz E.
Zarodki dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności są źródłem kwasów z rodziny omega 3, są dobrym źródłem błonnika, dobrych anty-utleniaczy.
W żywieniu ptaków jako dodatek do pokarmów, które możemy posypać zarodkami pszennymi. Zarodki zakupimy w sklepach ze zdrową żywnością, dobre sklepy spożywcze i supermarkety również posiadają w sprzedaży.

Kości z mątwy (Sepia)

sepia

Minerały mają wielkie znaczenie w tworzeniu komórek organizmu, w szczególności tkanki kostnej i nakrywka (pióra, dzioba). Niektóre mają również funkcję katalizatorów ważnych reakcji chemicznych. Ponieważ ptactwo domowe nie żyje w normalnych warunkach środowiskowych należy więc zorganizować im odpowiednie minerały.
Dobrym suplementem diety ptaków hodowlanych jest sepia.
Sepia pochodzi z kości mątwy. Mątwa jest rodzajem ośmiornicy, która żyje w oceanie preferując płytką , ciepłą wodę wzdłuż linii brzegowej. Ma krótkie spłaszczone ciało, dużą głowę i macki. Kości mątwy składają się głównie z węglanu wapnia. Oprócz cennego źródła wapnia i składników mineralnych jakie posiada sepia, ptaki poprzez jej dziobanie ścierają sobie w naturalny sposób dziób. Wzmacnia kości i pomaga w tworzeniu skorupy jaj u samic, u których często mogą wystąpić niedobory wapnia.

 

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.