Przechowywanie ziarna

fot. A. Janik

► Na początku mojej przygody z ptakami wydawało mi się, że dobrze przechowywane ziarno to ziarno zamknięte w szczelnym słoiku, czy metalowym pojemniku.
Jednak bardzo szybko przekonałam się, że nie jest to właściwy sposób na przechowanie, uchroni ziarno przed molami, ale nie zabezpieczy przed innymi pasożytami.

 

Któregoś dnia w karmnikach moich ptaków zobaczyłam bardzo maleńkie robaki, co mnie przestraszyło. Od tego dnia zaczęłam ziarno przechowywać w płóciennych torbach.
Dla przechowywanego ziarna bardzo ważna jest wilgotność, ponieważ ziarno przechowywane w dużej wilgotności podlega procesom szkodliwym dodając do tego wzrost temperatury i zaczynają rozwijać się drobnoustroje i grzyby, pleśnie i mikroorganizmy.
Ziarno zaatakowane pleśnią nabiera przykrego zapachu, traci wartość (zdolność kiełkowania) a przede wszystkim jest szkodliwe dla naszych ptaków.

Kiedy planujemy długookresowe przechowywanie ziarna, bo zakupiliśmy go więcej na dłuższy okres czasu, należy zapewnić wilgotność do 12-13 %. Do głównych czynników warunkujących prawidłowe przechowanie ziarna zbóż należą przede wszystkim: wilgotność, temperatura, oraz kontakt ziarna z powietrzem. Do przechowywania nadaje się tylko ziarno suche tzn. takie, którego wilgotność nie przekracza 12-14 %.

Duże zagrożenie dla ziarna stanowią zwierzęce szkodniki, owady (wołek zbożowy, mól ziarniak, mklik mączny i inne), oraz gryzonie.

Szkodniki zwierzęce nie tylko odżywiają się ziarnem, ale pozostawiają w nim odchody i wydzieliny, które są toksyczne, oraz są roznosicielami wielu groźnych dla ptaków chorób zakaźnych, wirusów, pasożytów itp. Gryzonie roznoszą krętowice zwane leptospirami, zasiedlają one kanaliki kręte nerek szczurów, oraz innych ssaków domowych i dzikich. Z nerek natomiast wydalane są z moczem, które zachowują długą żywotność w wilgotnym środowisku. Najgroźniejsze są jednak roztocza, które są trudne do wykrycia ze względu na niewielkie rozmiary.

Przeglądając felietony rolnicze zapoznałam się z informacjami, w jaki sposób przechowują ziarno i jak ocenia się jego wartość i klasyfikację. Krótkoterminowe metody przechowywania ziarna (do trzech miesięcy) są stosowane stosunkowo rzadko, a ich zastosowanie nie wymaga suszenia ziarna, w postaci „mokrej” jest ono konserwowane w chłodni, przechowywane w hermetycznych warunkach lub konserwowane środkami chemicznymi. Chłodzenie hamuje procesy życiowe, rozwój drobnoustrojów i szkodników owadzich. Tak konserwowane ziarno nie nadaje się jednak do sprzedaży, a konserwowane środkami chemicznymi absolutnie nie nadaje się do karmienia ptaków.

Zakupując ziarno dla naszych podopiecznych warto więc zwrócić uwagę, w jakim jest stanie lub zakupywać ze sprawdzonych już przez nas źródeł. Zakupując ziarno w supermarketach, czy sklepach zoologicznych, gdzie gotowe mieszanki są pakowane w pudełka, często niestety zdarza się, że jest to ziarno przestarzałe, i często kupujemy takie kartoniki z molami, niestety przechowywane czasami w różnych nie odpowiednich warunkach.

Mojej koleżanki papuga falista po zakupieniu takiego kartonika w sklepie zoologicznym zaczęła poważnie chorować, podawane leki zatrzymywały chorobę na chwilę, po czym choroba na nowo powracała, analizując czas rozpoczęcia choroby doszliśmy wspólnie do wniosku, że min zbiegał się z zakupieniem nowej mieszanki w sklepie zoologicznym.
Po zakupieniu pokarmu w specjalistycznym sklepie tylko dla ptaków i podaniu odpowiednich leków papuga wyzdrowiała. Przyczyną choroby były grzyby, którymi zakażone było ziarno (patrz mykotoksykoza)

Dobry pokarm dla naszych ptaków to uniknięcie wielu problemów zdrowotnych ptaków.
Jeśli ziarno okaże się zarażone pleśnią, możemy je tylko wyrzucić, ponieważ jest trucizną dla naszych ptaków. Dobre ziarno

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.