O łabędziach

fot: Eva Stets. Rodzina łabędzi niemych

► O łabędziach niemych odmiany polskiej Cygnus olor immutabilis usłyszałam po raz pierwszy od Didiera Vangeluve (biolog z belgijskiego Instytutu, kierujący od wielu lat akcjami badań i obrączkowania ptaków w Delcie Evros w Grecji). Później miałam możliwość przeczytać o nich więcej na stronie PwG OTOP, w tekstach Pawła T. Dolaty o obrączkowaniu łabędzi w Czechach Wschodnich ( https://www.pwg.otop.org.pl/obro20.php ). Jednakże nigdy nie udało mi się zaobserwować takiego łabędzia na żywo (zimujące łabędzie nieme na moich terenach w Grecji są nieraz obliczane na ok. 3000, ale widocznie nie patrzyłam wcześniej uważnie na ich płetwy – z tego, co kiedyś się dowiedziałam, wiem, że łabędzie odmiany polskiej mają płetwy w jasnym kolorze).

 

 

W Bydgoszczy corocznie zimuje sporo łabędzi, jednakże jak mi przekazał dr Piotr Indykiewicz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy – łabędzi odmiany polskiej jest tam niewiele (zaledwie kilka). Tym bardziej się ucieszyłam, gdy w ubiegłym roku podczas obserwacji ptaków na Brdzie w Bydgoszczy na 4 zauważone tam łabędzie nieme – jeden okazał się odmiany polskiej. Zwróciłam uwagę na jego jaśniejsze płetwy, a nie czarne jak u innych łabędzi niemych. Ponieważ wcześniej nie widziałam na żywo tej odmiany nie byłam pewna, moje przypuszczenia potwierdzili dr Maria Wieloch, dr Piotr Indykiewicz i Paweł T. Dolata lider PwG OTOP.
Na zdjęciach – „mój” łabędź niemy, odmiany polskiej, w Bydgoszczy w ubiegłym roku:

Ogólnie o łabędziach, w tym także o odmianie polskiej, mówiła zimą ub. roku specjalista w tej dziedzinie, dr Maria Wieloch, w programie TVP pt „Dzika Polska”.
Link bezpośredni do audycji: https://www.tvp.pl/wiedza/…ikosci-21022009
Warto podczas zimowych spacerów przyjrzeć się bliżej obserwowanym łabędziom, być może wśród nich zobaczymy odmianę polską. Co ciekawe, więcej łabędzi tej odmiany jest widywane w Czechach (inf. Svetlana Vranova – Wschodnioczeska Grupa Stowarzyszenia Ornitologicznego (VČP ČSO)).
Gdyby wśród łabędzi (wszystkie gatunki) udało się komuś zauważyć, odczytać, a jeszcze lepiej sfotografować, obrączkę, dobrze jest wówczas poinformować o tym Centralę Obrączkarską (ring@miiz.waw.pl). Formularz do wypełnienia można znaleźć pod linkiem: https://www.miiz.waw.pl/obraczkowanie/pl/ na stronie Stacji Ornitologicznej w Gdańsku ( https://www.stornit.gda.pl/start.html ) .
Na foto niżej łabędź niemy Cygnus olor, na którym kiedyś w Bydgoszczy udało mi się odczytać obrączkę:

I co ważne pamiętajmy, że dokarmianie łabędzi chlebem nie jest dla nich odpowiednie, najlepszym sposobem dokarmiania łabędzi są gotowane (bez soli!) warzywa, o czym mówiła w wspomnianej audycji dr Maria Wieloch.

Copyright Eva Stets

Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.