Trzciniak wielkodzioby mniej tajemniczy

► Trzciniak wielkodzioby Acrocephalus orinus długo należał do najbardziej tajemniczych ptaków świata. Dotychczas nauka znała tylko dwa osobniki – pierwszego stwierdzono w Indiach w latach 60. XIX w., a drugiego dopiero 4 lata temu w Tajlandii. Nasza wiedza została jednak znacznie rozszerzona dzięki niedawnemu odkryciu w afgańskiej części Pamiru.

W 2008 roku Rob Timmins z organizacji Wildlife Conservation Society (WCS) realizował monitoring ptaków na terenie Korytarza Wachańskiego – trudno dostępnego pasa terytorium Afgańskiego oddzielającego Pakistan i Tadżykistan. W prewnym momencie usłyszał specyficzny dźwięk wydawany przez szarobrązowego ptaka z pokaźnym dziobem. Wykonał nagranie, a później obserwował jeszcze kilka identycznie wyglądających osobników. Początkowo uznał je za zaroślówki, jednak po odwiedzinach w brytyjskim Tring, gdzie znajduje się bogata kolekcja ptasich okazów muzealnych, doszedł do wniosku, że musiał to być inny gatunek.

Latem 2009 roku ornitolodzy z WCS powrócili na kontrolowany przez Timminsa obszar. Byli zaopatrzeni w nagranie i sieci ornitologiczne, co pozwoliło na schwytanie, wykonanie zestawu pomiarów i pobranie materiałów do analizy DNA (piór i krwi) od prawie 20 ptaków. Późniejsza obróbka w laboratorium potwierdziła, że udało się odkryć lęgową populację trzciniaka wielkodziobego.

Mike Evans, odpowiedzialny za koordynację działań BirdLife International na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej, zwraca uwagę, że mało penetrowany dotychczas Korytarz Wachański może jeszcze nieraz wprawić w zdumienie światową społeczność ornitologów.

Artykuł na temat odkrycia w Afganiastanie opublikowano w jednym z najnowszych numerów wydawanego przez Oriental Bird Club czasopisma Birding ASIA.

Autor: Antoni Marczewski
[na podstawie: www.birdlife.org ]

Tekst za zgodą autora z serwisu https://www.birdwatching.pl/

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.