Strata trzech ostatnich piskląt w gnieździe w Przygodzicach

► W niedzielę podaliśmy na stronie najnowsze wiadomości o bocianach z Przygodzic, jednak w ciągu zaledwie jednego dnia sytuacja uległa całkowitej zmianie.

Tak było parę dni temu

Jak wielu z Państwa wie ulewne deszcze w dniu 13 maja, chłód nie pomogły naszym młodym bociankom, pomimo usilnych starań dorosłych by stale je ogrzewać.
13 maja padło najmłodsze pisklę, które wykluło się 11 maja, a 14 maja o świcie bociania para straciła drugiego pisklaka.
Jak napisał Paweł Dolata na stronie PwG OTOP: …”Mieliśmy nadzieję, że cała piątka wyfrunie szczęśliwie z gniazda za około dwa miesiące, choć sztuka wyprowadzenia pięciu młodych udaje się tylko kilku procentom polskiej populacji bocianiej. (…) Ale cóż, śmierć też jest częścią obserwowanej przez nas Natury… Oby jednak nie było nam dane jej oglądać w przygodzickim gnieździe już ani razu w tym sezonie!”
Cały tekst Pawła o kluciu naszych piskląt możecie Państwo przeczytać na stronie PwG OTOP, pod linkiem: https://www.pwg.otop.org.p…show_all&no=292

Na tejże stronie również ciekawa wiadomość o badaniach głosów nietoperzy (pierwsze nocne poszukiwania nietoperzy z użyciem detektora ultradźwięków, zorganizowane przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Ochrony Ptaków z pomocą Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu):
https://www.pwg.otop.org.p…show_all&no=294

A wracając do najsłynniejszej w Polsce pary bocianów chciałabym zaprosić Państwa do przeczytania na forum wiadomości o światowym sukcesie naszej strony z przekazem www.bociany.ec.pl (temat ‘Kto o nas pisze-mowi”) : https://www.bocianyzprzygo…id=24334#p24334
i do zerknięcia na kilka postów z porównaniami ubiegłych sezonów lęgowych w temacie pt „O projekcie”: https://www.bocianyzprzygo…id=24458#p24458

Zapraszam oczywiście wszystkich do obserwacji na www.bociany.ec.pl i do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami na naszym forum, w temacie pt „Co się dzieje w gnieździe, gdzie zawsze można przeczytać bieżące obserwacje interanutów: https://www.bocianyzprzygo…id=24532#p24532
Obserwacje te są często dokumentowane krótkimi filmikami z życia bocianiej rodziny, można je obejrzeć w temacie pt „Filmiki z gniazda”.

17 maj 2010 Śmierć trzech ostatnich piskląt bocianów z Przygodzic

Dzień 17 maja 2010, to najsmutniejszy dzień w historii projektu „Blisko bocianów”, gdy pomimo wszelkich możliwych starań padły pozostałe pisklęta.

Większość z Was zapewne wie, że tego dnia padły ostatnie z naszych piskląt i zapewne większość z Was śledziła na bieżąco wczorajsze wydarzenia i wpisy na naszym forum (a także filmiki w temacie pt „Filmiki z gniada”)

Zapraszam wiec teraz Państwa do przeczytania tekstu Pawła Dolaty na stronie główniej PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl)

Tytuł tekstu: Śmierć trzech ostatnich piskląt bocianów z Przygodzic!
Ten tekst o smutnych dla nas wszystkich wydarzeniach będzie mógł na pewno sporo wyjaśnić. Link bezpośredni podaje niżej.
https://www.pwg.otop.org.p…show_all&no=296

Bociany na gniazdo wróciły o godzinie 3,05.
O wydarzeniach relacjonowanych w dniu 17 maja 2010, najsmutniejszym dniu w historii projektu „Blisko bocianów”, można przeczytać w relacjach Forumowiczów w temacie pt „Co się dzieje w gnieździe” https://bocianyzprzygodzic…wforum.php?id=7 (str. 19 – 28)
W temacie pt „Filmiki z gniazda” https://bocianyzprzygodzic…opic.php?id=478 można zobaczyć także dokumentację filmową (str.4) Filmiki zostały też podane (lub podlinkowane w podanym temacie wyżej.)

Zarazem wszystkim, którzy na naszym forum okazali zrozumienie i wyrazili kilka dobrych, ciepłych slow bardzo serdecznie za to dziękuje.

Eva Stets
Administrator forum PwG OTOP „Bociany z Przygodzic”

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.