Łabędzie tracą instynkt migracji

fot: Eva Stets. Rodzina łabędzi niemych

► Przyrodnicy alarmują o grożącej nam inwazji łabędzi, które coraz częściej jako miejsce swojego zimowania zamiast ciepłych krajów wybierają niezamarzające zbiorniki wodne.
Łabędzie są ptakami wędrownymi, od kilku dekad jednak jak donoszą ornitolodzy wzrasta liczba osobników, które pozostają w Polsce przez cały rok. Jest to spowodowane zanikającym u tych ptaków instynktem migracji, a ten jest spowodowany jest coraz cieplejszymi zimami i przede wszystkim przyzwyczajaniem ptaków do systematycznego dokarmiania od wiosny do jesieni.

Łabędzie są ptakami roślinożernymi, żywią się podwodną roślinnością. Stałe dokarmianie tych ptaków (jak i innych wodnych gatunków) do którego bardzo szybko się przyzwyczajają wyrządza wiele krzywdy samym ptakom. Pozostające ptaki w naszym kraju, przyzwyczajone do systematycznego dokarmiania, w okresie silnych mrozów pozostawione samym sobie giną, zamarzając w lodzie.

Ornitolodzy apelują, aby dokarmiać ptaki wodne jedynie zimą w okresie dużych mrozów, kiedy to zamarznięta jest większość zbiorników wodnych.

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.